"Програмою єВідновлення скористалося 80 тисяч українських родин" – Шуляк

"Програмою єВідновлення скористалося 80 тисяч українських родин" – Шуляк

Програмою єВідновлення скористалося 80 тисяч українських родин на майже 9 млрд грн. Про це повідомила голова комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, голова партії "Слуга народу" Олена Шуляк. "Взагалі майже на 20 млрд грн видано житлових сертифікатів і будемо сподіватися, що все ж таки будуть знайдені додаткові кошти в 25-му році," – розповіла депутатка в інтерв'ю Українському Радіо. Також вона зауважила, що зараз у держбюджеті-2025 на єВідновлення закладено лише 4 млрд грн. Але Мінсоцполітики провело ревізію витрат, що дозволило заощадити 15 млрд грн і всі вони будуть спрямовані на програму для підтримки внутрішньо переміщених осіб. Ці виплати, на думку парламентарки, почнуться приблизно з середини січня. При цьому важливо, щоб претендент на компенсацію був офіційно зареєстрований як ВПО і це було його єдине житло. "Якщо є де проживати, то людина буде згодом отримувати відповідну компенсацію, коли ті, кому більш потрібно отримають відповідні кошти за зруйноване житло", – пояснила Шуляк. 

0:00 0:00
10
1x

Ілюстративне фото: facebook/el.shuliak

"Це додаткові 15 млрд до тих 4 млрд, які на сьогодні є в бюджеті"

17 грудня президент Зеленський на Конгресі місцевих і регіональних влад у Львові повідомив наступне: "Уже є рішення спрямувати 15 млрд грн на єВідновлення для ВПО. Це допоможе, на жаль, поки що не всім, але цього року можна вже спрямувати ці кошти. Це буде приблизно 10 тисяч домогосподарств, щонайменше 30 тисяч людей. Уряд розгляне, де брати ще додаткові кошти". Із цієї заяви президента можна зробити такі висновки: рішення є, гроші ще шукатимуть.  По-перше, як вдалося зацікавити проблемою президента і що означають слова "є рішення", і, по-друге, звідки візьмуться ці кошти, де, на вашу думку, уряд буде їх шукати? 

Перш за все хочу зазначити, що програма єВідновлення завжди була у фокусі уваги президента Володимира Зеленського, вона і народилася завдяки його ініціативі. Я пам'ятаю березень 22-го року, коли ворог стояв під Києвом, буквально намагався оточити місто, але вже тоді було завдання розробляти, шукати, знаходити оптимальний компенсаційний механізм, щоб людям виплачувати відповідні компенсації за зруйноване і пошкоджене житло. І, до речі, єВідновлення ще унікальне тим, що зараз продовжується повномасштабне вторгнення, а компенсацію ми виплачуємо не чекаючи репарацій. Звичайно, хотілося, щоб коштів було більше. Ми з вами обговорювали, як важко просувався бюджет на 2025 рік, як взагалі в драфті бюджету в першому читанні не було передбачено коштів на єВідновлення. І на сам 25-й рік лише 4 млрд грн закладено в бюджеті. Це досить невелика сума, тому що потреба набагато більша. Але ми бачимо, що можна знаходити різні рішення. І якраз рішення про спрямування 15 млрд гривень на потреби ВПО знайшлося наприкінці цього року, тому що Міністерство соціальної політики робило, скажімо так, ревізію всіх витрат і всіх зекономлених коштів. Знайшли зекономлені за 2024 рік кошти за різними напрямами і вирішили їх спрямувати для підтримки внутрішньо переміщених осіб для того, щоб саме ВПО на початку 25-го року активно почали отримувати ці гроші. Президент сказав, що якраз 10 тисяч українських родин, які зможуть скористатися такою програмою. Тобто це додаткові 15 млрд до тих 4 млрд, які на сьогодні є в бюджеті. 

Я пам'ятаю, як ми починали в 23-му році запускати цю програму. Ми тоді створювали Фонд ліквідації наслідків від збройної агресії і перші гроші, які туди надходили, це були гроші від арештованих російських активів. Це були гроші "Сбербанку", який працював на той час в Україні, і ці гроші були арештовані. Зараз ми працюємо над тим, щоб Україна отримувала гроші від доходів, які формуються від роботи заморожених російських активів і було б дуже добре, якби частина цих грошей спрямовувалась на підтримку саме програми єВідновлення. Тому що, на жаль, у 2024 році уряду не вдалося запустити. Депутати законодавчу рамку то ухвалили для того, щоб компенсацію починали отримувати люди, в яких зруйноване житло саме на тимчасово окупованих територіях. І дуже-дуже багато звернень саме від таких людей, тому що для них вирішення житлового питання є надзвичайно важливим. 

"Із середини січня почнуться такі виплати"

Як працюватиме цей механізм, кого саме він стосуватиметься і про який рік йдеться – поточний чи 2025-й? 

Я думаю, що в цьому році ми вже не встигнемо розпочати такі виплати. У нас є ще зараз одна проблема, з якою працює Міністерство юстиції. Йдеться про кібератаку на українські реєстри. Державний реєстр речових прав зараз тимчасово недоступний, а він дуже прив'язаний до роботи компенсаційного механізму. Тому я думаю, що саме з середини січня почнуться такі виплати. Для того, щоб отримати таку виплату, перш за все, потрібно мати офіційну реєстрацію як внутрішньо переміщена особа. І потрібно, щоб те житло, на компенсацію якого подається ВПО, було в людини єдиним. Тобто, щоб не вийшло так, що в людини є де проживати, і є зруйноване житло, і вона бере ще компенсацію. Ми розуміємо, що зараз ми працюємо з обмеженим ресурсом, тому якщо це єдине житло, не рахується ні в яких реєстрах, то людина отримує таку компенсацію. Якщо є де проживати, то людина буде згодом отримувати відповідну компенсацію, коли ті, кому більш потрібно отримають відповідні кошти за зруйноване житло. 

"80 тисяч українських родин отримали компенсацію за пошкоджене житло"

Які загальні підсумки єВідновлення за 2024 рік, є вже дані? 

Хотілося би нам мати інші трохи дані, але вже які є. Станом на сьогодні 80 тисяч українських родин скористались можливістю отримати компенсацію за пошкоджене житло. Це майже 9 млрд грн коштів, які були спрямовані на цільові грошові рахунки, де люди змогли їх використати на будівельні роботи, на придбання будівельних матеріалів і облаштувати свої домівки, відремонтувати їх і підготуватися до зими. По житлових сертифікатах від людей було подано 32 тисячі заяв, із них 13 тисяч житлових сертифікатів уже сформовано. Із цих 13 тисяч майже 5 тисяч на 9 млрд грн – це ті житлові сертифікати, які вже перетворилися на нові домівки. Це те, що люди вже встигли реалізувати і обрати своє нове житло. Взагалі майже на 20 млрд грн видано житлових сертифікатів і будемо сподіватися, що все ж таки будуть знайдені додаткові кошти в 25-му році. Я не залишаю свій оптимізм, тому що програма єВідновлення є важливою і для повернення українців додому, і для вирішення проблем наших переселенців. 

"Це велика допомога для великої кількості українських родин"

Місяць тому ми з вами говорили про проблеми з фінансуванням єВідновлення на 25-й рік. Ці зміни додали вам трохи оптимізму? 

Бачите, ми з вами не чекали, що буде 15 млрд грн зекономлених грошей від Мінсоцполітики. Вони наприкінці року знайшлися, уряд знайшов рішення. Величезна їм подяка, тому що це велика допомога для великої кількості українських родин. На 25-й рік, я сподіваюсь, що все ж таки наші міжнародні партнери.. Я нагадаю, і Світовий банк, і Банк розвитку Ради Європи долучалися активно до фінансування програми єВідновлення, і я впевнена, що 25-й рік не стане виключенням, партнери долучаться і будуть фінансувати цю програму. 

Про суми поки що немає інформації? 

У 2024 році Банк розвитку Ради Європи підписував угоду з Міністерством відновлення на 100 млн євро. І з тих попередніх домовленостей, я думаю, що на наступний рік буде не менша сума відповідної угоди. На 100 млн євро, я думаю, що ми точно можемо розраховувати. А всі інші угоди, це якраз буде залежати, наскільки Міністерство розвитку громад і територій буде активно працювати саме над тим, щоб програма єВідновлення розвивалася і надавала компенсації людям, які їх потребують. 

Олена Шуляк. Фото: facebook/ShuliakOlena

"До пріоритетних категорій на компенсацію за знищене житло додали й ВПО" 

4 грудня президент України підписав закон №41149. Це був законопроєкт №11028, яким надається пріоритетне право деяким категоріям внутрішньо переміщених осіб на отримання компенсації за знищені будинки і квартири. Кого саме це стосується? 

Це вже закон. Це результат роботи нашої парламентської тимчасової спеціальної комісії, в ній працюють мої колеги Павло Фралов і Максим Ткаченко, і вони фокусуються на питаннях, які пов'язані саме з проблемами внутрішньо переміщених осіб. І в цьому законі якраз внесені зміни до законодавства, яке надає загальну рамку компенсацій і прописано щодо пріоритетних категорій. А я нагадаю, що пріоритетними категоріями в нас були сім'ї військовослужбовців, багатодітні сім'ї, люди з інвалідністю. І до пріоритетних категорій, які можуть отримувати компенсацію за знищене житло, додали також і внутрішньо переміщених осіб. Це буде стосуватися тих ВПО, які вже досягли пенсійного віку, які мають на утриманні дітей до 6-ти років, багатодітні, які мають 2-х і більше неповнолітніх дітей, переселенці, які мають на утриманні дитину з інвалідністю і якщо переселенці виховують без одного подружжя дитину віком до 14-ти років. Всі ці категорії людей будуть автоматично мати таке пріоритетне право для того, щоб саме вони перші отримали таку компенсацію за зруйноване житло. 

Які можуть бути підстави, якщо ВПО подає на компенсацію, є фотофіксація зруйнованого житла на окупованій території, а людині можуть відмовити? 

Буквально нещодавно навіть колеги мої зверталися, що фіксується порушення в комісіях, які працюють при органах місцевого самоврядування. В мене велике прохання, якщо порушуються права, вам відмовляють у компенсації, ви є власником житла, у вас є всі правовстановлюючі документи, вони зафіксовані в Державному реєстрі речових прав, є всі підтвердження, а щось відбувається не те на місцевому рівні, то звертайтесь і до нашого комітету, і до наших колег, до народних депутатів, ми будемо максимально допомагати. Тому що інколи фіксується зловживання з боку комісій, які працюють з відповідними заявами. Ми, коли створювали відповідні комісії, прописували законодавство, вводили таку норму, що 30% в комісії повинні входити представники громадянського суспільства, різні громадські організації, які на сьогодні є дуже активними. Я знаю, що дуже багато таких громадських організацій включилися в роботу і працюють і на Київщині, і на Харківщині. Тому дуже би хотілося, щоб за таким пильним наглядом саме громадських організацій не відбувалося правопорушень з боку органів місцевого самоврядування. 

Інколи бувають, звичайно, порушення з боку людей, ми все фіксуємо. Бувають інколи дуже кумедні випадки, коли, наприклад, людина подає заяву на те, що в неї є відповідні пошкодження, просить надати компенсацію і у фотошопі щось там домальовують, додають неіснуюче пошкодження.

"На компенсацію можуть претендувати виключно власники"

Як це перевіряють? 

Приходить комісія на місце і фіксує. Якщо житловий сертифікат видається, то зруйнований будинок комісія також фіксує. Тому тут програма настільки працює прозоро і зрозуміло, що дуже важко її надурити. Також фіксуємо випадки, коли люди не мають правовстановлюючих документів, наприклад, орендують якусь квартиру, і вони також намагаються отримати відповідну компенсацію. Не можна цього робити, тому що на компенсацію можуть претендувати виключно власники такого приміщення. А інші люди, навіть, якщо вони офіційні орендарі цього житлового приміщення, компенсацію не отримують. Лише власник. 

"Це буде виклик для Міністерства розвитку громад і територій"

Верховна Рада 19 грудня ухвалила закон №11161. Якщо його підпише президент, то стане можливим отримання компенсації і за те житло, яке залишилося на окупованих територіях та в зонах бойових дій. Як буде діяти цей механізм? 

Я дуже обережно ставлюсь до цього ухваленого Верховною Радою закону. Безумовно, він потрібен. Але знову повертаємося до проблеми, яка пов'язана з фінансуванням. Законом все житло, яке зараз є на тимчасово окупованих територіях, буде визнаватися як знищене. Сам алгоритм надання компенсації за знищене житло розроблений, він діє, він вже апробований, виписуються житлові сертифікати тощо. Але в мене великі побоювання стосовно того, де ми будемо брати фінансування, якщо зараз на 25-й рік в бюджеті 4 млрд грн. Ми радіємо 15 млрд грн зекономленим у Мінсоц. Якщо порахувати, скільки потрібно буде грошей для того, щоб вирішити ту проблему, як це прописано в законі, то мені здається, що буде дуже важко. І це буде виклик для Міністерства розвитку громад і територій шукати ці гроші. Але будемо сподіватись. Є надія на роботу із замороженими російськими активами, є можливість отримувати вже доходи від таких активів, і що ці гроші будуть спрямовані саме на задоволення таких потреб України. 

Або компенсація зараз, або репарації потім

Тобто житло, яке залишилося на ТОТ прирівнюється до знищеного і людина має відмовитися від нього на користь держави, і тоді вона зможе отримати компенсацію, так? 

Такий закон діє зараз. Коли в тебе повністю знищене житло, ти повинен написати відповідну заяву, відмовитись від такого житла, тому що там діє інший принцип. Наприклад, потім, коли людина буде працювати з репараціями, вона двічі ж не може отримати і компенсацію від держави за знищене житло зараз, і потім отримувати, наприклад, репарацію. Тому є у людини вибір – або вона зараз отримує компенсацію і відмовляється від того житла, яке вже зруйноване, а потім вже держава буде працювати з репараційним механізмом, або людина чекає, коли будуть працювати відповідні репарації. Але ми не знаємо, коли це буде – через рік, через два чи п'ять. Тому така логіка була закладена в законопроєкт – або компенсація зараз, або чекайте на репарації. Я повторюся, що єВідновлення унікальне тим, що під час повномасштабного вторгнення держава виплачує компенсації своїм людям. Аналогічного досвіду в інших країнах, навіть в тих, де були воєнні дії, немає і не було.  

Останні новини
"Медведєв посів місце Жириновського". Експертка про російську риторику погроз
"Медведєв посів місце Жириновського". Експертка про російську риторику погроз
Комбат Федоренко про "маскарад", просочування окупантів та якісну протидію з боку ЗСУ
Комбат Федоренко про "маскарад", просочування окупантів та якісну протидію з боку ЗСУ
Головні історії Різдва від Лариси Денисенко
Головні історії Різдва від Лариси Денисенко
Промінь рекомендує: Shmiska з треком "DVD"
Промінь рекомендує: Shmiska з треком "DVD"
"Сьогодні в театрі дуже багато здорових тенденцій", – критик Васильєв про театральні підсумки року
"Сьогодні в театрі дуже багато здорових тенденцій", – критик Васильєв про театральні підсумки року
Новини по темі
Комбат Федоренко про "маскарад", просочування окупантів та якісну протидію з боку ЗСУ
"Все, що роз'єднує суспільство – на руку ворогу". Шуляк про маніпуляції довкола мобілізаційного віку
Членство України у НАТО є гарантією безпеки для всього європейського континенту – Іванна Климпуш-Цинцадзе
Є ознаки, що літак втратив керування через фізичне пошкодження – експерт про ймовірні причини трощі в Актау
"Український ВПК зараз на піку можливостей" – Храпчинський