Ілюстративний колаж із сайту Pixabay
Дезінформація крокує попереду російської армії
Росія останнім часом посилює свою інформаційну кампанію в Україні та державах-членах ЄС, вкладаючи у фейки та пропаганду шалені гроші. Не так давно глава дипломатії ЄС Кая Каллас назвала російську пропаганду військовою тактикою і загрозою безпеці для Євросоюзу. Вона сказала також, що ЄС посилюватиме протидію дезінформації, особливо в країнах-кандидатах, щоб протистояти спробам Росії утримати їх проти європейського шляху. Ви з початком російської агресії в 2014-му році багато працювали в "гарячих точках", зараз ініціювали проєкт "Чорне Небо – Stop Fake". Яка ситуація нині з поширенням дезінформації, на вашу думку, в країнах ЄС і насамперед – у Польщі?
Я згоден зі словами пані Каллас. Дезінформацією і маніпуляціями Росія займається вже давно. Дезінформація крокує попереду російської армії. Вона випереджає її. Навіть якщо на якійсь території ще немає війни, але Росія в ній зацікавлена, там завжди буде російська дезінформація і російська пропаганда. Це відбувається багато років. І це бачить ЄС. Ініціатива "Stop Fake" з 2014 року також про цю загрозу розповідає. Але якщо подивитися саме на цей рік, а особливо на другу половину 2024 року, ми побачимо, що ці процеси дуже посилилися. Насамперед, вони спрямовані на держави, які хочуть вступити в ЄС. Або хочуть ще більшої інтеграції в ЄС. Це такі країни, як Грузія, Молдова.
У Грузії ми також бачимо шалений інформаційний маніпулятивний тиск із боку Росії. Але Росія не залишає й такі країни, які багато років працюють в напрямку протидії дезінформації, в тому числі й мою батьківщину – Польщу. Вона тут також діє. Хоча для Росії це складний процес. Адже їй набагато легше працювати в російськомовному середовищі, там, де російська мова більш зрозуміла. В Польщі це не так просто.
Росія завжди використовує напруження між різними державами. Або ж внутрішньо-суспільне напруження в різних державах. У Польщі Росія намагається підживлювати напруження між українцями та поляками. З 2022 року Росія використовує різні ситуації для того, щоб спробувати реалізувати конфлікти між нами. Почавши повномасштабне вторгнення, Росія примусила українців тікати зі своєї країни. Дуже велика кількість українців приїхала саме в Польщу.
Фейків дуже багато
Є цілі напрямки російської пропаганди, які працюють проти українських біженців у Польщі та країнах Європи. Наприклад, поширений фейк про те, що українки нібито в Польщі відбирають польських чоловіків. Або ще один міф, що українці нібито забирають у поляків роботу, а також начебто отримують шалені виплати з польського бюджету, буцімто обкрадаючи поляків.
Справді, цих фейків дуже багато. Але ж вкотре хочу наголосити на тому, що це росіяни примусили українців залишити свої домівки і переїхати в Польщу. Російська пропаганда одразу почала використовувати цю інформацію. Тільки-но українці в 2022 році з’явилися на польському кордоні, росіяни вже були до цього підготовлені. Вже були готові наративи, що біженці принесуть з собою злочинність, хвороби, будуть забирати роботу у поляків. А українцям вони почали розповідати, що Польща не пускатиме до себе біженців з України, буде затримувати на кордоні, а біженці, мовляв, потраплятимуть в табори, де будуть дуже погані умови для життя. І на початку цей підхід не спрацював. Перший етап пропаганди не вдався. Однак, така ситуація все одно викликає низку різних проблем.
І зараз росіяни продовжують ширити свою дезінформацію. Насамперед, щодо побутових проблем: що українки є начебто загрозою для польок, бо заберуть нібито їхніх чоловіків. А багаті українці, мовляв, використовують Польщу, претендуючи ще й на виплати. На жаль, тема мігрантів актуалізувалася, коли виникла непроста ситуація на кордоні. Вона викликала в Польщі резонанс. І частина міфів поширилася в суспільстві. Росіянам вдалося вплинути на поляків. І ми це бачимо за численними соціологічними дослідженнями. Їм вдалося змінити ставлення поляків до українців і навпаки.
До цього ще й додався наратив повернення до історичних проблем, а саме до Волинської трагедії. Після багатьох років роботи українських і польських істориків це питання знову перейшло з професійної сфери до суспільної думки. А ще гірше те, що цей фактор почали використовувати в політичній площині.
"Розкол суспільства – це підтримка російського наративу"
Деякі польські політики почали знову використовувати це болюче питання для того, щоб підняти свій політичний рейтинг.
Ця тема дуже чутлива. Вона викликає шалені емоції, і росіяни це дуже добре знають. Вони також добре знають, що все суспільство не може розбиратися в історичних темах. Тому вони грають на емоціях, адже це один з методів пропаганди. Росіяни не розбираються в реальних історичних подіях, а використовують винятково емоції. На жаль, ми бачимо зараз хвилю популізму в світі, не лише в наших державах. Навіть такі країни, як США, не змогли уникнути впливу популізму.
Павел Боболович. Фото Світлани Мялик
Політики, які хочуть вплинути на певну частину електорату, справді можуть використовувати такі теми. Ми це бачимо і в Польщі, і в інших державах. Коли політики використовують історичні питання для розколу суспільства. А розкол суспільства – це підтримка російського наративу. Я не говорю, що політики, які використовують ці теми, – агенти Кремля. Все набагато складніше. Але вони своєю роботою допомагають Кремлю. І в цьому є небезпека. Ми довго працюємо в рамках ініціативи "Stop Fake", однак ми організували ще один проєкт "Чорне небо" польською мовою.
"У нашій редакції є журналісти, які блискуче розмовляють українською"
Крім того, що ви ведете на радіо програму "Репортаж із Києва", ви організували, окрім проєкту "Чорне небо", ще й проєкт "Чорне небо – Stop Fake". Як вам вдається боротися на інформаційному фронті з російською пропагандою?
Ми намагаємося поєднати ініціативи, які ми реалізуємо в нашому середовищі. Ми намагаємося протистояти російській пропаганді, маніпуляціям і дезінформації. Ми отримали грантову підтримку Міністерства закордонних справ Польщі. Воно вже багато років підтримує ініціативу "Stop Fake". На цьому етапі, який ми завершили, ми хотіли набути більшої компетенції в польсько-українській редакції, щоб підняти рівень знань сучасних технологій, які, зокрема, стосуються ШІ. Адже російська пропаганда використовує сьогодні шалені гроші для реалізації своєї мети в наших державах.
Ми почали робити перші передачі у відео-форматі українською мовою. Для українців також важливо побачити, що поляки теж намагаються розмовляти українською мовою. У нашій редакції є журналісти, які блискуче розмовляють українською. Це будуть подкасти, які звучатимуть і українською, і польською, і англійською. Також у рамках ініціативи "Stop Fake" ми відкриваємо іспанський напрямок. Ми зацікавилися іспаномовними країнами, адже там російська пропаганда має просто шалений вплив. Росіяни працюють і в самій Іспанії, і в Латинській Америці. Вони багато там говорять про необхідність обмежити допомогу Україні. Наша команда хоче допомогти українським друзям на цьому напрямку. Ми маємо надію, що наше МЗС допоможе нам продовжити цю роботу в наступному році.
Де можна дивитися ваші програми?
Перша платформа, на яку я завжди запрошую – це веб-сайт, над яким працює насамперед українська команда. Там є і англомовний, і польськомовний, і іспаномовний контент, який ми запрошуємо поширювати серед своїх друзів у соціальних мережах. Для того, щоб разом досягнути результату. Також є YouTube-канал польською мовою " Czarne niebo" ("Чорне небо"). З нього ви також можете перейти на сторінку "Чорне небо – Stop Fake". Там є програми українською та англійською мовами. Наші сторінки є у Фейсбуці та інших соціальних мережах. Наша основна аудиторія – українська, англомовна та іспаномовна. Також ми постійно працюємо на польську аудиторію. Дуже багато зусиль нам потрібно буде докласти для роботи на іспаномовну аудиторію. Для того, щоб переконувати людей і доносити їм правду. Один із наших журналістів зосередився на роботі з арабськими країнами. Тому роботи попереду ще багато.