Програш у цій війні буде програшем усього колективного Заходу... і особисто президента Трампа – Моцик

Програш у цій війні буде програшем усього колективного Заходу... і особисто президента Трампа – Моцик

Риторика новообраного президента США Дональда Трампа щодо приєднання Канади та Гренландії не в інтересах України. Кордони – це святе, тому що на них базується світовий порядок, закладений після Другої світової війни з метою попередити будь-яку війну такого масштабу на майбутнє. Для України в пріоритеті повноцінне членство в НАТО, тому що це реальні гарантії. Реальні гарантії можуть бути і від окремих країн, наприклад США. Якщо ми будемо мати угоду зі США про гарантії безпеки, де буде зафіксовано, що у разі нападу на Україну того ж дня Америка буде допомагати нам всіма засобами, на Україну ніхто не нападе – зазначає в ефірі Українського Радіо Надзвичайний і Повноважний Посол України у Туреччині (1997-2001), у Польщі (2006-2010), Сполучених Штатах Америки (2010–2015) Олександр Моцик.

 

0:00 0:00
10
1x

Засідання Контактної групи з питань оборони України у форматі "Рамштайн", 9 січня 2025 року. Фото: president.gov.ua

Америка намагатиметься врегулювати питання війни в Україні за перші 100 днів правління Трампа

Чи підтверджується на прикладі Дональда Трампа вічне правило світової політики: політик в процесі виборів це одна іпостась, а після виборів це зовсім інша людина?

Так. Коли в США претендент на пост президента проводить виборчу кампанію – це одна ситуація, а коли він сідає в те крісло, з якого видно увесь світ і яке є дуже відповідальним місцем за долю світу, то ситуація, звичайно, змінюється і змінюється риторика. Ми бачимо, що риторика обраного президента Трампа також змінюється. Заяви про те, що Трамп може закінчити війну в Україні за один день вже не лунають. Кіт Келлог говорить про те, що Америка намагатиметься врегулювати це питання за перші 100 днів правління Трампа. З інших питань риторика також змінилася.

Демократичні паростки, які є в Україні становлять пряму загрозу для особистої влади Путіна

Хто впливає на рішення Дональда Трампа?

Багато інформації Дональд Трамп отримує від Ілона Маска і свого сина. Трамп вважає, що рішення Джо Байдена про те, що Україна має бути в НАТО спровокувало Путіна на збройну агресію проти України. Звичайно це не так. Путін вимагав від Заходу повернення НАТО до кордонів 1997 року. Відтак понад 10 країн мають вийти з НАТО. Усі розуміли, що цей ультиматум не може бути виконаний. Саме тому Путін включив цей пункт до своїх вимог щодо України. Тому причиною нападу  є не те, що Україна претендувала на НАТО, а  те, що Путін не може терпіти суверенної держави під назвою Україна. Він боїться, що ті демократичні паростки, які є в Україні становлять пряму загрозу для його особистої влади. Вітер свободи від України обов’язково прийде до Росії. Це основна причина. Путін від крісла лідера Росії може піти тільки ногами вперед.

Риторика Трампа щодо Канади та Гренландії не в інтересах України

Заяви Трампа щодо Гренландії та Канади можуть свідчити про пошуку запасного варіанту у випадку невдачі з Україною?

Звісно ця вся риторика не в інтересах України. В інтересах України, щоб діяло міжнародне право, щоб поважався суверенітет держав і щоб жодним чином нинішні кордони і суверенні території не були предметом застосування сили чи погроз. Кордони – це святе, тому що на них базується світовий порядок, закладений після Другої світової війни з метою попередити будь-яку війну такого масштабу на майбутнє.

Путін обов’язково використовуватиме ці аргументи

Чи не схожі ці заяви Трампа на риторику Путіна щодо України?

Це різні речі, проте Путін обов’язково використовуватиме ці аргументи. Він постійно говорить про Косово і Крим, як аналогії, яким насправді немає. Косово – народ, який має іншу віру і має право на самовизначення. Щодо Криму, то жодного права на самовизначення там не було. Йдеться про населення,  54% якого проголосувало за незалежність України під час референдуму 1991 року. Це ж саме стосується Донбасу. Народ Донбасу – звучить карикатурно. Це населення частини території України.

Олександр Моцик. Фото: Голос Америки

Для України в пріоритеті повноцінне членство в НАТО

Чи може Україна розраховувати на реальні гарантії безпеки від окремої держави?

Звичайно може. Ми говоримо про НАТО, тому що це реальні гарантії. Реальні гарантії можуть бути і від окремих країн, наприклад США. Якщо ми будемо мати угоду зі США про гарантії безпеки, де буде зафіксовано, що у разі нападу на Україну того ж дня Америка буде допомагати нам всіма засобами, на Україну ніхто не нападе. Над цим потрібно працювати і переконувати. На Україну свого часу був тиск з боку ядерних країн, щоб вона позбулася ядерної зброї. Учасники переговорів виходили з того, що Україна отримає гарантії безпеки. Ми віддали ядерну зброю, на нас напала Росія, тепер у нас питання до світу, що нам тепер робити? Або повертайте нам ядерну зброю, яку в нас забрали, або дайте нам якісь нормальні гарантії і допоможіть нам відновити нашу територіальну цілісність. Крім того, мають бути покарані, ті, хто почав цю війну і відшкодовані усі завдані нам збитки. Усі ці речі дуже важливі і вони взаємопов’язані. Гарантії можуть бути від США та інших ядерних країн: Британії, Франції, Німеччини. Звісно для нас в пріоритеті все ж таки повноцінне членство в НАТО.

ВВП колективної Європи в 10 разів більший за ВВП Росії

Чи справді формат "Рамштайн" з обранням Дональда Трампа відійде в минуле? Яка може бути заміна?

Я буду обережним оптимістом і скажу, що цей формат продовжиться. Америка буде продовжувати допомагати Україні, тому що наш програш у цій війні буде програшем усього колективного Заходу – Європи, Америки і особисто президента Трампа. Йдеться про те, яка система виграє: чи тоталітарна, при якій порушуються права людини, чи виграє класична демократична система, де є ринкова економіка і переобрання влади кожна 4-5 років. Виходячи з цих міркувань, Америка продовжить допомагати. Проте це і натяк для Європи, аби вона була готова підставити плече у випадку  зменшення підтримки з боку США. А Європи може підставити плече. ВВП колективної Європи в 10 разів більший за ВВП Росії. Крім того, ВВП Європи складається з високих технологій, на відміну від бензоколонки РФ. Відтак потенціал ЄС слід множити на 2.  Тут йдеться про політичну волю і розуміння того, що настав час діяти без озирання на червоні лінії. Якщо Україна програє, постане питання безпеки для Європи. Тому Європа має стати дорослішою у цьому контексті і зрозуміти, що той час, коли Америка гарантувала безпеку після Другої світової війни завершується. Потрібно брати відповідальність на себе.

Найсильнішим дипломатом зараз виступають ЗСУ

Чи актуальний механізм ленд-лізу?

Якби він був, то став би додатковим дуже важливим внеском у допомогу Україні. Щодо цього слід працювати з наступною адміністрацією і використовувати усі можливості, щоб мати гарантії допомоги від Америки. Ми маємо переконувати, що перемога України в інтересах Америки. Заклик Трампа, аби всі країни-члени НАТО вкладали у військові витрати не менше 2% від ВВП – це дуже добре, але зараз вже треба принаймні 3%. Якби 5 років тому всі країни-члени НАТО вкладали не менше 5%, то зараз би був більший резерв для допомоги Україні.

Зараз має йтися про примус Путіна до миру. Путін зараз підвищує ставки з тим, щоб коли почнуться переговори, мати сильну позицію і змусити Україну прийняти ті умови, які йому вигідні. Найсильнішим дипломатом зараз виступають ЗСУ. Тому Захід мають розуміти, що ЗСУ повинні мати усе необхідне для того, щоб не лише чинити опір Росії, а й перемагати.