"Практично всі АЗС працюють із одного резервуара" – експерти про ціни і якість пального в Україні

"Практично всі АЗС працюють із одного резервуара" – експерти про ціни і якість пального в Україні

Практично всі українські автозаправки сьогодні працюють з одного резервуару, а цінники на їхніх стелах різняться переважно через різні поточні видатки і витрати на логістику. Про це в інтерв'ю Українському Радіо розповів експерт ринку нафтопродуктів Леонід Косянчук. Загалом "це нормальний процес", каже він. Тоді як запроваджений торік щомісячний авансовий внесок з прибутку кожної АЗС в розмірі 60 тис грн може призвести до монополізації і витіснення з ринку дрібних гравців. Проблема якості пального, за словами Косянчука, насправді досить перебільшена. "Це елементи неконкурентної боротьби "преміальників" із середнім ціновим сегментом", – вважає експерт. Проте загалом "чим більш відома заправка, чим більше заправних станцій в цій мережі, тим більше вона дбає про якість", – додав головний редактор "авто 24" Сергій Матусяк. 

0:00 0:00
10
1x

Ілюстративне фото: УНІАН

"Кінцевим платником податків є кінцевий споживач"

Уряд істотно підвищив акцизи на пальне і маємо чергове підвищення цін на українських АЗС. За даними моніторингу "Консалтингової групи А-95", залежно від мережі і виду пального, лише за 14 січня його вартість зросла від 20 копійок до 2,5 грн за літр. Яка загалом ситуація на ринку пального зараз і що цьому передувало? 

Леонід Косянчук: У мене, на жаль, немає позитивних новин щодо ринку нафтопродуктів сьогодні. Єдине, що хотів би сказати, що ті радісні відгуки у пабліках про те, що підвищили акцизи, ввели так званий оброк по 60 тисяч з кожної заправки і трейдери тепер будуть діляться своїми прибутками, це зовсім не так. Бо згідно з діючим законодавством і порядком в Україні, і взагалі в будь-якій країні, кінцевим платником податків є кінцевий споживач. Тобто оператори ринку тут виступають як агенти податкової. Все, на цьому крапка. Тобто всі ті моменти, що були ухвалені, ляжуть на гаманці чи плечі кінцевого споживача, на всіх автомобілістів, і нас з вами в тому числі, через маршрутні таксі і через транспортні послуги. 

Звинувачувати когось у такому ціноутворенні тут не дуже виходить, тому що чинники, які впливають на ціноутворення в Україні, складаються з двох частин, на мій погляд. Це Європа, загальна європейська ситуація, бо левову частку нафтопродуктів ми споживаємо за рахунок імпорту, "завдячуючи" РФ, яка розбила наші нафтопереробні потужності. І внутрішні обставини. Тобто, є ціни європейського ринку на нафтопродукти, які, до речі, корелюються з цінами на нафту. Там є лаг по часу, приблизно 45 днів після фізичного придбання нафти. А в Україні – це, в першу чергу, розмір податкового навантаження, курс валюти, що впливає дуже швидко і безпосередньо. До речі, я вже 37 років займаюсь нафтовим ринком і досі не розумію, чому в Україні розмір акцизів визначається в валюті, яка не має вільного ходження в Україні, тобто в євро. Зрозуміло, якщо гривня втрачає свою вартість, то Мінфін виконує свій план швидше. Але я щось не бачив такого в жодній країні Європи. Наприклад, в Польщі є злотий і акциз там платиться в злотих. У Чехії є крона і платиться в кронах. І не перераховують там курс, так як у нас. Але є, як є. Нічого ми тут не вдіємо. Ну, а "родзинкою" з грудня стало те, що оператори ринку з кожної АЗС мусять платити такий собі оброк, який чомусь називають авансовим внеском з прибутку. Хоча жодного відношення до авансу він немає. Чому? Якщо ви продаєте, скажімо, 60 тис л у місяць, то ви платите по 1 гривні з кожного літра, це 60 тис грн буде і це нормально. Але є дуже багато АЗС в Україні, які продають не 60 тис, а 30 і навіть 20 тис л за місяць. Я маю на увазі, якщо ви маєте АЗС десь у депресивному районі.  

"У цьому і парадокс"

Але ж вони менше продають і менше платять, чи ні? 

Леонід Косянчук: Ні! На жаль, у цьому і парадокс. Тому я на цьому акцентую увагу. Тобто незалежно від того, ви навіть можете взагалі не продавати пальне, але ви маєте ліцензію і повинні сплачувати 60 тис грн, якщо на вашій заправці є цінник із дизелю, бензину і можливо скрапленого газу. Більше того, якщо ви заплатили 60 тисяч, а по розрахунках ви маєте платити податок на прибуток 10 тисяч, то вам не зараховується це в майбутній період. 

"Цей оброк був введений, щоби знищити середній і нижній ціновий сегмент"

Виходить, що малий бізнес відверто програє конкуренцію великим гравцям. Чи означає це, що більші гравці, по суті, витіснятимуть менших і монополізовуватимуть ринок? 

Леонід Косянчук: Ви абсолютно праві в цьому випадку. Так. Кажуть, що, мовляв, гравці домовляються між собою. Насправді, це не так. Це надзвичайно перебільшено, якщо не брати 3-4-ох "преміальників", в яких ціни на стелах однакові, незалежно від регіону і бренду. Там щось можливо і є. А дійсно, цей оброк якраз для того і був введений, щоби знищити середній і нижній ціновий сегмент в угоду і для вигоди якраз преміальних мереж. І в мене є таке відчуття, що саме преміальні мережі були ініціаторами цього. Бо ті 60 тисяч – це приблизно ті самі гроші, а можливо й менші, які ці преміальні мережі платили з кожної заправки, бо вони дійсно проливають дуже багато, в порівнянні з невеликими АЗС у депресивному районі. До чого це призведе? До того, що в Україні залишаться лишиться преміальні мережі і можливо ще структура "Укрнафти". 

"Будувати комунізм за власний рахунок можна, але не дуже довго"

Але для водіїв у таких районах, напевне, важливіше, щоб була заправка і можна було заправити машину. Чи означає це, що великі гравці почнуть ставити свої АЗС у тих місцях? 

Леонід Косянчук: Ні, абсолютно не означає. Вони навпаки думають, що той сегмент, який сьогодні обслуговувався на середньому і нижньому ціновому сегменті, вимушений буде перейти до них, тому що у них не буде альтернативи. Бо ці заправки зачиняться самі по собі. Вибачте за таке порівняння, але будувати комунізм за власний рахунок можна, але не дуже довго. Місяць, два, три, а потім почнеш продавати своє майно. Бо 60 тисяч – це 60 тисяч, тут нікуди не дінеться. А якщо у вас виторг 10 тисяч із 10 тис літрів, то звідки..?

Леонід Косянчук. Фото: uacrisis.org

"Споживачі хочуть платити менше" 

В Інституті споживчих експертиз стверджують, що після підвищення акцизів якість бензину покотилася вниз. Ситуація, щоправда, не катастрофічна, але може спричинити активізацію виробників "бодяги". Чи справді неякісного пального може з'явиться більше?

Сергій Матусяк: Можливо і з'явиться більше, адже споживачі хочуть платити менше. Відповідно ті, хто продає пальне, хочуть задовольнити ці потреби. А як їх задовольнити, якщо вони закуповують в одному місці і ціни оптовиків у всіх однакові? Це треба якось попрацювати або з якістю, або інший варіант – трохи недоливати.  

Якщо водій заправився на АЗС і машина почала барахлити. Що безпосередньо на місці можна зробити в практичному плані і що робити юридично? Куди звертатися, скаржитися, як взагалі ця процедура відбувається? 

Сергій Матусяк: Взагалі доказати те, що саме після цієї заправки машина стала погано працювати, дуже важко. Якщо тільки ви від'їхали від заправки і щось сталось, машина не їде, то тоді легше. Тоді треба зупинитись. Можливо, переплутали пальне, тобто у вас бензин, а вам залили дизель чи навпаки. Тоді точно не потрібно нікуди далі їхати, заглушити двигун і розбиратися на місці. Звертатися до цієї заправки, до керівництва. Якщо велика заправка, то там є спеціальний відділ із врегулювання таких випадків. Якщо не хочуть, то тоді до влади звертатись, можливо поліцію навіть викликати. І нікуди далі не їхати, тому що можна автомобілю нашкодити ще більше. 

"Чим більш відома заправка, тим більше вона дбає про якість. Але.."

Як краще вибрати заправку, щоб бути переконаним, що з якістю все гаразд?

Сергій Матусяк: Все-таки, чим більш відома заправка, чим більше заправних станцій в цій мережі, тим більше вона дбає про якість. Але вона буде дорожча. Хоча буває, що навіть на таких заправках щось недогледіли, щось не туди залили. І бували такі випадки. Але все-таки на великих заправках більша ймовірність, що вас почують, що автомобілю допоможуть, що буде якась компенсація, тобто що все вирішать на вашу користь. 

"Ще одна проблема – не завжди виконуються норми відстою пального після зливу"

Леонід Косянчук: Тут я хотів би додати, що дійсно, навіть брендові заправки із преміального сегменту не убезпечені. Чому? Тому що є проблеми з доставкою, з бензовозами, але є ще одна дуже цікава проблема, про яку я хотів би окремо зазначити. Від того, що заправки сьогодні проливають набагато менше, бо зараз "мертвий сезон", не завжди виконуються норми відстою пального після зливу. Якщо ви заправите свій автомобіль зразу після зливу бензовоза в резервуар, то у вас є дуже великий ризик через 2-3 км зупинитися. Чому? Тому що ви будете мати у бензобаку не бензин, а суміш мертвих залишків, бруду, води і всього іншого. Тому після того, як злився бензовоз, потрібно, здається, десь півтори години на відстій. І лише після цього можна розливати, тому що і фільтри на колонках не завжди спрацьовують, і паливний фільтр в автомобілі може забитися. Тому, коли ви приїжджаєте на заправку, щоб цього уникнути, потрібно запитати: "Хлопці, а коли зливався?". І якщо зливався вранці, а ви приїхали в обід, то нормально, можете заправлятися. Якщо каже: "Та тільки що від'їхав". Все, і ви від'їжджайте.

Сергій Матусяк: А я пригадую, коли в нас бензину не було взагалі на заправках, я стояв у 4-годинній черзі і просто молився, щоб приїхав бензовоз. І коли він приїхав, то всі радісно заправлялись. Тоді було байдуже про те, що там якась може бути проблеми. 

Леонід Косянчук: Насправді, це ризик. Але це все залежить в тому числі, коли була зачистка резервуарів на даній заправці взагалі. Можливо, вона була 5 років тому і там внизу сантиметрів 30-40 такого бруду, що воно не те, що їхати, горіти не буде. Але дійсно, така ситуація була. 

"Можна і за один раз "вбити" паливну систему і двигун"

А це потрібно систематично користуватися неякісним бензином чи можна раз заправитись і "посадити" свою машину? 

Сергій Матусяк: Можна і так, і так. Можна і за один раз "вбити" паливну систему і двигун. Можна і систематично. Наприклад, я хотів зекономити і весь час заправлявся на одній заправці, не буду її називати, і в мене були проблеми. Після того я приїхав на СТО, мені сказали: "Дивись, у тебе червоні свічки і взагалі потрібно робити чистку циліндрів". Тому це додаткові витрати. Спершу наче все було нормально, я там рік заправлявся, але потім треба було додаткові кошти на ремонт автомобіля. 

   Сергій Матусяк. Фото: facebook/s.matusyak

"Це нормально, коли різні ціни на АЗС"

Різні цінники на АЗС. Від чого це залежить і чому так відбувається? 

Леонід Косянчук: Насправді, це нормальний процес. Тому що, по-перше, заправка від заправки відрізняється кількістю працівників, розміром так званих умовних витрат на утримання заправки тощо. Більше того, якщо заправка системна і відноситься до компанії, яка сама завозить пальне, то в даний час це все ще буде залежати від того, чи вдалося розмитнитися до 1 січня за старими акцизами, чи не вдалося. Де, хто, по якій ціні купує пальне – це теж має велике значення. І як швидко у вас більш дешеве пальне заміщається більш дорогим. Бо сьогодні, ми знаємо, що від 20 до 40 доларів за тонну зовнішній ринок теж підріс. Тому це нормально, коли різні ціни на АЗС, бо різні витрати і різні варіанти доставки. Тобто є різні затрати по логістиці і по, умовно, постійних витратах. 

"Сьогодні практично всі працюють із одного резервуара"

Я правильно розумію, що тоді дешевший бензин не обов'язково означає неякісний? 

Леонід Косянчук:  Якщо ви, недоведи Боже, натрапили десь на недобросовісного продавця, то він точно не буде регулювати свою ціну вниз через те, що він продає неякісне пальне. І в мене тут друге питання, а де він його візьме зараз? У нас міні-заводи зараз майже не працюють, їх всіх розбомбили вже давно. І сьогодні практично всі працюють з одного резервуара. Тобто, якщо українське виробництво сьогодні десь і є, то воно також відповідає ДСТУ. 

"Ви можете за велику ціну натрапити на халепу"

Виходить, що по суті якість пального у нас зараз одна і та сама? 

Леонід Косянчук: Так. Ви можете за велику ціну натрапити на халепу, як це сталося на одній преміальній мережі у Львові. Був такий розголос 2 чи 3 місяці тому. Там був скандал, бо там дійсно таке привезли бензовозом, що капець. Але ж це не стосується політики самого бренду. Це людський фактор. Від нього ми не убезпечені точно. 

"Це елементи неконкурентної боротьби "преміальників" із середнім ціновим сегментом"

Як взагалі перевіряється якість пального і на яких етапах? 

Леонід Косянчук: Останні 10 років ці всі моменти щодо якості палива надзвичайно перебільшені. Насправді проблема є дуже перебільшеною. Це елементи неконкурентної боротьби "преміальників" із середнім ціновим сегментом. І, до речі, в 22-му році, коли росіяни вторглися в Україну, саме за рахунок міні-заводів наші військові змогли якось пересуватися дорогами України і техніку свою заправляти. І тоді, до речі, ніхто про якість не питав. Тоді ж  були скасовані акцизи, знижений ПДВ до 7%. І тоді якось ту критичну ситуацію за рахунок, між іншим, не державних структур, а за рахунок операторів ринку ми виправили. І приблизно в липні-серпні 22-го року ситуація почала поліпшуватися, тому що оператори ринку з паливної кризи вийшли. 

6 січня 2024 року уряд заборонив продаж пального стандартів Євро-3 і Євро-4. Це рішення виконується? 

Леонід Косянчук: Так. А його нема де взяти. Де ви візьмете Євро-3, коли сьогодні 95% від споживання в Україні – це імпорт. А в Європі про стандарт Євро-3 взагалі вже ніхто не пам'ятає. Там уже Євро-5, Євро-6. 

"Прогнози у нафтовому ринку – дуже невдячна справа"

Що в нас далі буде з цінами на пальне? 

Леонід Косянчук: Ви знаєте, прогнози у нафтовому ринку – це дуже невдячна справа. Тому я кажу, що ми повинні працювати і зважати на неприємності в міру їх надходження. Тобто я вважаю, що сьогодні найскладніша і найгірша ситуація – це спроби і навіть не спроби, а йде процес монополізації ринку України. Ні до чого доброго жодна монополізація не призводила, якщо вбити конкуренцію.