Торік в Україні видано майже 4000 медліцензій, анульовано 846 — МОЗ

Торік в Україні видано майже 4000 медліцензій, анульовано 846 — МОЗ

Торік, порівняно з 2022-м роком, кількість ліцензій, які отримували надавачі медпослуг в Україні, зросла майже вдвічі. Про це в ексклюзивному інтерв'ю Українському Радіо повідомив перший заступник міністра охорони здоров'я Сергій Дубров. "На кінець 2024 року не можемо говорити про довоєнний рівень виданих ліцензій, але бачимо досить непогану динаміку", – вважає він. За даними Дуброва, 2022 року видали 2536 ліцензій, 2023-го – 4472 і торік – майже 4000. Майже половина ліцензій МОЗ видані за стоматологічними спеціальностями. Перелік усіх медзакладів або фізосіб-підприємців, які одержали ліцензію, є на сайті МОЗ. Ліцензії й анулюють. Торік комісія МОЗ ухвалила таке рішення щодо 846 ліцензій. Позаторік – стосовно 137-ми, а 2022 року – 87-ми.

0:00 0:00
10
1x
Програма:

Ілюстративне фото: medplatforma.com.ua

"Досить непогана динаміка"

Медичну допомогу в Україні надають як державні, так і приватні медзаклади. Для своєї діяльності кожен із них повинен отримати медичну ліцензію. Цей документ гарантує законність і якість послуг. Як змінилася кількість виданих ліцензій у 2024 році?

Порівняно з 2022 роком кількість ліцензій, які отримували надавачі медичних послуг, збільшилася майже вдвічі. Станом на кінець 2024 року ми не можемо говорити про довоєнний рівень кількості виданих ліцензій, але бачимо досить непогану динаміку. Якщо в 2022 році було видано 2536 ліцензій, в 2023 році –  4472 і майже 4000 – в 2024 році. Перелік усіх медичних закладів або фізичних осіб-підприємців, які отримали ліцензію на медичну практику, можна знайти на сайті МОЗ.

Ліцензія – документ, який дозволяє здійснювати медичну діяльність

Що таке медична ліцензія на практиці? Це один документ чи перелік документів?

Ліцензія – це документ, який дозволяє здійснювати медичну діяльність. Це – один з інструментів управління якістю медичної допомоги. МОЗ проводить ліцензування закладів охорони здоров'я, а також фізичних осіб-підприємців  з медичної практики. Медичну допомогу можуть надавати як юридична особа, тобто медичний заклад, так і фізична особа-підприємець, яка отримала ліцензію. Відповідно до ліцензійних умов провадження господарської діяльності, з медичної практики встановлені організаційні, кадрові та технологічні вимоги та вимоги до матеріально-технічної бази ліцензіата, які є обов'язковими для виконання, залежно від того, яку ліцензію отримує ліцензіат, на яку ліцензію він подається. Обов'язковим є подання персоналу, який буде працювати в закладі охорони здоров'я, також відомості про матеріально-технічне забезпечення закладу або наявної матеріально-технічної бази фізичної особи-підприємця з підтвердженням рівня освіти та кваліфікаційного рівня надавача послуг.

Якщо перекласти це простою мовою, як це виглядає на практиці?

Юридичні або фізичні особи подають перелік документів до МОЗ, комісія МОЗ з ліцензування розглядає відповідальність цих документів до умов ліцензування. І  під час засідання комісії, які проводяться щотижня, комісія розглядає справи і ухвалює рішення щодо видачі ліцензії або відмови в її видачі.

За останні три роки кількість відмов зменшилася на 12 відсотків

Що може стати причиною для відмови у видачі ліцензії?

У кількості відмов ми маємо позитивну динаміку. Я маю на увазі, що отриманих відмов минулого року було менше. За останні три роки кількість відмов зменшилася на 12 відсотків. Тобто, кількість позитивних висновків стала більшою. Я думаю, що це наслідок запроваджених заходів із роз'яснення МОЗ. На сайті МОЗ розміщені чіткі вимоги щодо заповнення та переліку документів, які потрібно подавати до ліцензійної комісії. Також на офіційному сайті МОЗ можна знайти зразки заповнення цих документів. Для тих, хто потребує додаткової допомоги, ведеться прийом громадян щодо консультації ліцензіатів. У переважній більшості це телефонні консультації, але можливі й особисті прийоми раз на тиждень.

Яких помилок найчастіше припускаються ліцензіати?

Невідповідність матеріально-технічного забезпечення, невірне зазначення кваліфікаційного рівня медичного персоналу. Наприклад, зараз кілька закладів вказують лікарів, які за графіком роботи працюють в один і той же час в різних закладах охорони здоров'я, які навіть розташовані в різних містах нашої країни. Зрозуміло, що це не можливо. Трапляються і помилки в оформленні документів, незазначення освітнього рівня, неправильне зазначення кваліфікаційного рівня лікаря, який надаватиме медичну послугу. Але завжди при відмові у видачі ліцензії ми чітко зазначаємо причини відмови, повідомляємо про це потенційного ліцензіата і надаємо можливість виправити ці помилки.

Кількість подач на ліцензію не обмежена

Чи можна повторно податися на ліцензію?

Кількість подач не обмежена. Були навіть поодинокі випадки, коли ліцензіат подавався 4-6 разів, не виправляючи і повторюючи помилки.

Чи бувають випадки, коли ліцензіату забороняється подаватися повторно?

Ні, таких випадків не буває. А випадків, коли ліцензіат подається 4-6 разів, украй мало.

Через який час можна повторно подати документи?

Жодних термінів не існує. Засідання ліцензійної комісії МОЗ проводить, нагадаю, щотижня. Тобто, отримавши відмову і виправивши помилки, можна податися повторно хоч наступного дня.

Для державних закладів охорони здоров'я "процедура абсолютно однакова"

Як отримують ліцензію державні заклади охорони здоров'я? Чи відрізняється цей процес отримання ліцензії від порядку отримання ліцензії приватними закладами?

Процедура абсолютно однакова. Ні перелік документів для отримання ліцензії, ні вимоги не відрізняються для приватних і державних закладів охорони здоров'я. Тут ми підтримуємо здорову конкуренцію на ринку надання медичних послуг. І вимоги до документів, і вимоги до кваліфікаційного рівня є абсолютно однаковими для приватних і державних закладів.

Сергій Дубров. Фото: moz.gov.ua

Ліцензії щодо надання яких послуг переважають в Україні?

У 2024 році найбільш поширена медична практика в приватному секторі, яка була ліцензована – це стоматологія та косметологія. Майже половина ліцензій МОЗ видані саме за стоматологічними спеціальностями. Останні два роки, і це наслідок повномасштабного вторгнення, спонукали до певних змін пріоритетів. Це – реабілітаційні послуги. Зросла кількість суб’єктів господарювання, які бажають отримати ліцензію на надання реабілітаційної, психіатричної та психологічної допомоги.

Що є важливим в отриманні ліцензії на надання таких послуг?

Якщо ми говоримо про реабілітаційну допомогу, то важливими є вимоги до складу команди, яка надає послуги з реабілітації: терапевти, фізіотерапевти, психологи, помічники фізіотерапевтів. Надання реабілітаційної допомоги чітко визначене стандартами. Якщо заклад ліцензується на надання реабілітаційної допомоги, то вимогам повинне відповідати і обладнання та оснащення для відповідних послуг. Безумовно, важливими є і кваліфікаційні вимоги, а саме дипломи всіх фахівців, котрі надають даний вид допомоги.

Багато запитів ми отримуємо від наших громадян щодо ліцензії на дерматологічні косметологічні послуги. Адже досить часто косметологічні салони проводять процедури без ліцензії. Це порушення, і це повинні перевіряти правоохоронні органи. Громадяни, пацієнти, особи, які приходять за такими послугами, повинні перевіряти наявність ліцензії, оскільки без ліцензії не має контролю якості надання цієї допомоги.

"Далеко не завжди ми можемо побачити ліцензію в косметологічних салонах"

У більшості випадків люди, які приходять за отриманням косметологічних послуг, не перевіряють наявність ліцензії. Де людина може ознайомитися з ліцензією цього медичного закладу? Де мають бути ці документи?

Далеко не завжди ми можемо побачити ліцензію в косметологічних салонах, які надають ту допомогу, яка повинна ліцензуватися. Використання ботулотоксину, виконання контурної пластики – це все передбачає наявність ліцензії на медичну практику. Така ліцензія повинна бути, оскільки при виникненні ускладнень, ми з боку МОЗ не зможемо здійснювати заходи державного контролю та карати таких надавачів послуг. Дуже просто перевірити наявність ліцензії медичного закладу можна на сайті МОЗ. Там містяться дані ліцензійного реєстру, і будь-хто може легко перевірити наявність ліцензії на провадження медичної практики.

Які трудові відносини мають бути з лікарями у приватних медичних закладів?

Можливі різні варіанти співпраці. Це може бути юридична особа, яка за договорами співпрацює з лікарями, які зареєстровані як ФОП. Це може бути оформлення лікаря в штат. Все залежить від ситуації. Якщо ми говоримо про комунальний заклад, то там лікарі зазвичай працевлаштовуються в штат. Можливе і укладання трудових договорів із лікарем, який має ліцензію на медичну практику.

Чи потрібно отримувати нову ліцензію лікарю, який вирішив перекваліфікуватися і, приміром, пройшов курси?

У ліцензії обов’язково зазначається вид медичної практики. І якщо фахівець змінює напрямок своєї роботи, то ліцензія має бути видана на ту спеціальність, за якою здійснюється медична практика. Також обов’язковою вимогою є отримання спеціалізації за тим напрямком, за яким надаватиметься медична допомога. Якщо лікар був терапевтом, то для того, щоб працювати дерматологом, потрібно пройти спеціалізацію в закладах вищої освіти і отримати відповідний сертифікат. І, відповідно, потрібна ліцензія на цей вид діяльності.

Тобто якщо людина працює на підставі того, що закінчила додаткові курси і продовжує практику, не оновлюючи ліцензію – то це порушення закону?

Так. Це провадження діяльності без відповідної ліцензії.

На який термін надається ліцензія, наприклад, для ФОП?

Термін дії ліцензії не обмежений. Вона чинна доти, доки не скасований ФОП або не відбувається з якоїсь причини порушення практики.

За 2024 рік комісією МОЗ анульовано 846 ліцензій

Як діяти пацієнту, у якого виникли проблеми через дії лікаря, який працював без ліцензії? Куди звернутися?

Звернутися до структури підрозділів із питань охорони здоров’я залежно від територіального розташування закладу охорони здоров’я. Якщо рішення обласних клініко-експертних комісій не задовольнить заявника, тоді звернутися до центральної клініко-експертної комісії МОЗ, а також до правоохоронних органів, щоб повідомити, що медична практика здійснювалася без відповідної ліцензії. За 2024 рік комісією МОЗ було анульовано 846 ліцензій. Для порівняння – в 2023 році було анульовано 137 ліцензій. У 2022-му – 87. Досить велика кількість ліцензій була анульована чи через скарги, чи через невідповідність тих ліцензійних умов, які висуваються. Коли ми отримуємо скаргу на якість надання медичної допомоги, якщо випадок загрожував здоров’ю або життю пацієнта, здійснюються заходи державного контролю. МОЗ перевірить цей заклад.

Як часто українці говорять про неякісні послуги і звертаються до відповідних органів?

В останні роки кількість звернень громадян щодо неякісних медичних послуг зростає. Це важливо для того, щоб ми вживали відповідні заходи, проводячи перевірки. Це стимулює заклади надавати якісні послуги і розуміти, що за неякісні послуги настане відповідальність. І це не лише позбавлення ліцензій, а й кримінальна відповідальність.