Зоозахисний закон в дії: як в Україні захищатимуть тварин?

Зоозахисний закон в дії: як в Україні захищатимуть тварин?

З 8-го листопада в Україні набув чинності закон № 2351, який має на меті захистити тварин від жорстокого поводження. Більше про це в ефірі Українського радіо розповіла президентка громадської організації Інституту сучасних проблем України Тетяна Метельова.

0:00 0:00
10
1x

Зоозахисний закон посилює кримінальну та адміністративну відповідальність за жорстоке поводження з тваринами. Злочинцям загрожує від одного до трьох років позбавлення волі. У випадках, коли дії вчинені з метою створення зображень кіно- відео- та аудіопродукції — від 5 до 8 років. 

Верховна Рада ухвалила закон ще 15 липня поточного року. Документ встановлює заборону на винищування з метою регулювання чисельності бездомних тварин, а також їх побиття, вбивство, отруєння або калічення. Крім того, забороняється жебрацтво із бездомними, свійськими та дикими тваринами. 

Згідно з новим законом підвищено відповідальність за статеві зносини з твариною: від адміністративної до кримінальної. Не прибирання власником екскрементів тварини під час її перебування у громадському місці буде кваліфікуватися як адмінправопорушення. Адміністративна відповідальність за жорстоке або безвідповідальне поводження з тваринами вводиться 16 років, а кримінальна — з 14.  

Крім того, заборонено використання тварин для реклами, у розважальних закладах та закладах громадського харчування, а також надання фотопослуг з дикими тваринам, крім зоопарктв, цирків і дельфінаріїв. 

Серед іншого закон забороняє всі види вирубок лісу навколо місць проживання та розмноження рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення видів тваринного і рослинного світу в радіусі 500 метрів.

У якому вигляді існуватимуть зоопарки 

Зоопарки залишаються, адже у всьому світі інститут зоопарків дуже важливий для підтримки диких та рідкісних тварин, їх дослідження, створення умов збереження для тих видів тварин, які перебувають під загрозою зникнення тощо. Стаціонарні зоопарки —  це та мережа, яка повинна існувати. Вони в нас легальні і в такому вигляді й залишаються. Тільки діяльність буду спрямована не на розваги, а на підтримку тварин.  Водночас, оскільки у пересувних виставках та зоопарках неможливо зберегти умови, які забезпечують нормальне існування тварин, то вони  нарешті заборонені. 

Як буде функціонувати закон і чи будуть реально дотримуватися положень

Якщо порівняти внесені зміни до Кримінального кодексу і Кодексу про адміністративні правопорушення, то справді новації в законі "Про захист тварин від жорстокого поводження" підкріплені відповідальністю, певними нормативними нормами закону. Більшість позитивних новацій з попередніми змінами в законі вже почали функціонувати, зокрема покарання після того, як було переведено статті за жорстоке поводження з тваринами з легкого правопорушення у розгляд тяжких зі збільшенням терміну покарання до 8 років. Воно вже почало функціонувати і є вже непоодинокі судові рішення, які здійснені на користь захисту тварин і за якими покарано тих, хто вбиває, калічить і мучить тварин.

Проте, у законі знову не прописано інститут опікунства і одноосібного волонтерства, який вже функціонує багато років в Україні де-факто. Так у законі заборонено вилов безпритульних тварин окремими громадянами. Натомість у Києві та Львові саме окремі громадяни, які отримали статус опікуна тварин та волонтера, мали таке право на міському рівні, але і досі залишатимуться поза законом, здійснюючи вилов тварин задля стерилізації і відпущення у середовище перебування. Хоча сам вилов, стерилізація і відпущення за попереднім місцем перебування тепер легальні, і це прекрасно. Закон практично бездоганний, крім цього зауваження.

Про вимоги до власників собак 

Стаття 24 в новій редакції закону "Про захист тварин від жорстокого поводження" передбачає, що собаки незалежно від породи мають бути на повідку і в намордниках, а також мають вигулюватися в громадських місцях, за умови якщо продукти життєдіяльності цієї собаки прибираються власником. Якщо вони знаходяться на вулиці без власника, то вони підлягають вилову і розміщенню в притулки, або в центри реабілітації, або під нагляд громадських та благодійних організацій, і якщо власник заявив свої права, то вони повертають тварину власником після оплати цього перебування. Якщо власник не заявляє, то такі тварини  вважаються безпритульними.

Справді є перелік собак, які є небезпечними і які обов'язково мають бути на повіках та в намордниках. Собаки дрібних порід, які не перебувають у цьому переліку, можуть бути без намордника, але вигулюватися вони все одно мають з власником у відповідних місцях.

Зазначимо, до переліку небезпечних порід собак, який затвердив Кабмін, зокрема увійшли такі породи, як вівчарка, сенбернар, фокстерьер, доберман, ротвейлер, лайка, далматин, айну (собака айнський, хоккайдо), акбаш, акіта-іну, боксер німецький, бріард, бульдог алапахський, бульдог американський, бульдог мальорський (ка-де-бо, перо де пресо мальоркін), бульмастиф, бультер'єр, вельштер'єр. Усього список налічує близько 90 порід собак.

Про покарання за різними видами порушень

Цим законом жорстоке поводження з тваринами нарешті карається неуклінно. І таке як вище, як догхантерство нарешті стає поза законом. Всі догхантери за пропаганду насильства, поширення аудіо- та відеопродукції з пропагандою насильства, за знущання над тваринами можуть отримати до 8 років ув'язнення.

Крім того, нормативно чітко прописано обов'язок поліції займатися справами, пов'язаними не тільки з жорстоким поводженням, але і з утриманням та вигулом тварин. Чітко розмежовано сферу застосування кримінального законодавства та законодавства про адміністративні правопорушення, зокрема знущання над тваринами та залишення тварин напризволяще підлягає штрафу від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто від ну це від 3400 до 5100 грн. Знущання, вчинені щодо двох і більше тварин або групою осіб, які не спричинили каліцтво або загибель, караються в адміністративному порядку і штраф сягає від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів. А якщо знущання потягнуло за собою каліцтво і загибель тварини, то це вже кримінальне правопорушення, і тоді термін ув'язнення. 

Фото: pexels.com

Останні новини
Клименко: "Бюджет більше тиловий, ніж військовий"
Клименко: "Бюджет більше тиловий, ніж військовий"
Радіодиктант, "Колос" та "Від суботи до суботи": культові програми Українського Радіо
Радіодиктант, "Колос" та "Від суботи до суботи": культові програми Українського Радіо
Кочетков: "Кедр" за 50 млн $ завдає менше руйнувань, ніж "Калібри", "Кинджали" чи "Циркони"
Кочетков: "Кедр" за 50 млн $ завдає менше руйнувань, ніж "Калібри", "Кинджали" чи "Циркони"
Замість Китаю - ЄС. Хто стає головним споживачем української агропродукції?
Замість Китаю - ЄС. Хто стає головним споживачем української агропродукції?
Достукатися до байдужих: Інна Іщенко та Moisei випустили трек "Колискова"
Достукатися до байдужих: Інна Іщенко та Moisei випустили трек "Колискова"
Новини по темі
"МСЕК існують": куди звертатися для отримання статусу особи з інвалідністю в час реформи? Коментує експертка
У нинішній редакції бюджету-2025 соціальні виплати та зарплати військовослужбовців заморожені ― Гончаренко
"Носив вишиванку та розмовляв українською": історія засновника музею дисидентів у Донецьку "Смолоскип"
"За два тижні до обміну я знепритомнів на перевірці". Повне інтерв'ю Максима Буткевича
"Досі не зовсім усвідомлюю, скільки людей тішаться, що я повернувся" — Максим Буткевич