Що робити і куди ховатися вдома та на вулиці під час повітряної тривоги? Пояснює ДСНС Києва

Що робити і куди ховатися вдома та на вулиці під час повітряної тривоги? Пояснює ДСНС Києва

Вже понад рік триває повномасштабна війна, яка супроводжується обстрілами українських міст. Внаслідок влучань як російських ракет та дронів, так і їх уламків, збитих українською ППО, чимала кількість людей травмується або й гине. Українське Радіо вирішило ще раз поговорити про те, як правильно себе поводити під час повітряних тривог та обстрілів, де найкраще сховатися, аби себе захистити, вдома та на вулиці, а також що брати з собою в укриття. Про це в програмі "Сьогодні.Вдень" розповів начальник управління цивільного захисту ДСНС Києва Олег Стоволос.

 

0:00 0:00
10
1x

Фото: Харків.Коментарі

Що робити після сигналу повітряної тривоги?

Коли людина отримала сповіщення про повітряну тривогу, вона повинна якнайшвидше спуститися в найближче укриття, яке є. Тому варто біля свого житлового будинку, роботи пошукати на інтерактивній карті Києва, де знаходяться укриття. 

Як визначити, чи можна приміщення використовувати як укриття?

На сьогодні законодавством визначено, яке приміщення може бути укриттям. Для того, щоб воно могло виконувати функцію найпростішого укриття, балансоутримувач має скликати комісію, куди залучити представників ДСНС та місцевої влади. Після огляду приміщення складається відповідний акт, де зазначається, чи рекомендується таке приміщення під укриття. Якщо так - приміщення ставлять на облік в районній державній адміністрації, після чого воно з’являється на інтерактивній карті. Тобто ті приміщення, які відображаються на інтерактивній карті, хтось оглядав і ухвалив рішення, що їх можна використовувати як укриття. 

В таких приміщеннях, зокрема, має бути запас води, біотуалет, аптечка, інструменти, ліхтарик. Якщо все це є в приміщенні, то про це зазначено в акті.

Де безпечніше в приватному будинку?

Найбезпечніше, звісно, в укритті — підземному просторі, тому якщо люди чують сигнал тривоги, варто йти в укриття і не залишатися в будівлі. Будівля не так захистить, як підземний простір.

Якщо ж так трапилося, що людина перебуває в помешканні і вже почалися обстріли, тоді безпечним місцем буде кут житлового будинку, де сходяться дві несучі стіни, подалі від вікон. Людині слід сісти навпочіпки і перебувати там до моменту, поки не закінчиться обстріл. 

В багатоквартирних будинках також є кути, де сходяться дві несучі стіни і поруч не знаходяться вікна. Ці кути будуть вважатися більш-менш безпечними. Несучі стіни в багатоповерхових будинках — це стіни, складені в 2-3 цеглини. Йдеться в основному про стіни фасаду будівлі або монолітні, вилиті з бетону. На цю стіну лягає плита перекриття між поверхами. Стіни, які слугують перегородками, більш тонкі та знаходяться між кімнатами. 

Що потрібно брати з собою в укриття?

Ми неодноразово казали, що враховуючи воєнний стан, в людей вдома має бути тривожна валіза. Це може бути рюкзак, в який ми складаємо документи, ключі від помешкання, одяг по сезону та трішки тепліший, бо в підвальних приміщеннях прохолодно, пляшка води, можливо медикаменти (якщо людина постійно щось приймає, то запас медикаментів повинен бути), ліхтарик, радіо, батарейки на перший час. Можливо, варто взяти з собою запас енергетичних батончиків на годин 12, щоб людина могла щось перекусити. 

Така валіза повинна стояти біля виходу і, якщо людина почула сигнал повітряної тривоги, вона її одразу бере і спускається.

Чи можна користуватися ліфтом під час повітряної тривоги?

Ми не рекомендуємо користуватися ліфтом. Є два ризики — відключення електропостачання внаслідок, наприклад, вибуху, коли людина буде заблокована в ліфті і не зможе вийти. По-друге, якщо буде потрапляння в будинок і несучі конструкції будівлі будуть пошкоджені, то ліфт також застрягне і людина не зможе без допомоги рятувальників вибратися. Тому ми рекомендуємо користуватися сходами. 

Що робити на вулиці, коли лунає тривога?

Росія почала застосовувати балістичні ракети і час від запуску до потрапляння на територію цілі у цих ракет зменшений, тому реагувати потрібно миттєво. 

Якщо людина планує виїхати з помешкання за незнайомим маршрутом, то варто скористатися інтерактивною картою і подивитися, які за цим маршрутом будуть найближчі укриття. У випадку тривоги також варто дивитися на позначки на житлових будинках, які знаходяться поруч, які вказують на найближче укриття, та рухатися туди. Також можна скористатися станціями метрополітену — вони працюють і в нічний, і в денний час як укриття - або підземними переходами, які є поруч, чи паркінгами, які знаходяться під землею хоча б частково.

Що робити на вулиці, коли поруч немає укриття чи підземки?

Якщо ви перебуваєте на відкритій місцевості і поруч нічого немає, то варто лягти біля тротуару, щоб хоч трішки захиститися.