Як отримати кошти за пошкоджене або зруйноване житло? Розповідає експерт

Як отримати кошти за пошкоджене або зруйноване житло? Розповідає експерт

Росіяни щодня обстрілюють українські міста, не лише вбиваючи мешканців України, але й руйнуючи їхнє житло. Аби допомогти українцям, які постраждали від російських атак, 16 травня із Фонду ліквідації наслідків збройної агресії виділено кошти на програму "єВідновлення".  Йдеться про виділення на безповоротній основі 4 млрд 233 млн гривень. Як отримати компенсацію за пошкоджене через обстріли житло за цією програмою? Що робити, якщо ваше житло не пошкоджене, а зруйноване? Українське Радіо дізнавалося відповіді на ці питання в юриста-аналітика Інституту законодавчих ідей Даніїла Фуксмана.

 

0:00 0:00
10
1x

Фото: Ліга.net

"За оцінками міжнародних партнерів, збитки, завдані житловому фонду України станом на лютий 2023 року складають більше 50 млрд доларів. Якщо говорити про компенсацію, то 22 травня набрав чинності спеціальний закон, який регулює питання надання компенсації як за пошкоджене житло, так і за знищене. Проте цей закон встановлює лише рамкові засади надання компенсації, а нормативну базу відповідно розробляє Кабінет міністрів, який вже розробив декілька програм", — розповів Даніїл Фуксман.

Як отримати компенсацію, якщо ваше житло:

1. Пошкоджене

"єВідновлення" — це програма, яка передбачає надання компенсації за пошкоджене житло. Кабінет міністрів розробив достатньо просту та зручну процедуру через подання відповідної заяви. На старті програми заяву можна було подати лише через застосунок "Дія", а декілька днів тому КМУ розширив можливості подання заяви і тепер її можна подати також через нотаріуса, ЦНАП, органи соцзахисту. Після подання заяви також потрібно подати інформаційне повідомлення, що у вас було пошкоджене чи знищене майно, якщо ви не зробили це раніше", — пояснив Фуксман. 

Після цього, як продовжив експерт, слід відкрити рахунок в одному з банків-партнерів — Монобанку, Приватбанку тощо. Наступний крок — це обрати в застосунку "Дія" дану послугу відновлення, формуєте заяву і надсилаєте її. Час подання для цієї програми не має значення, жодних перепон немає. 

"Після цього комісія, яка створюється місцевими органами влади, розглядає таку заяву протягом 30 календарних днів і вирішує надавати компенсацію, чи ні. Розмір компенсації не може бути більшим, ніж 200 тисяч гривень й ці кошти можна витратити виключно на ремонт, придбання будівельних матеріалів", — зазначив юрист. 

Проте Фуксман додав важливу ремарку —  на об'єкті, за пошкодження якого ви хочете отримати компенсацію, не мають проводитися ремонтні роботи: "Тобто якщо ви, наприклад, за власні кошти вставили собі вікна, то розраховувати на надання компенсації за ці вікна за цією програмою ви не можете. Проте КМУ неодноразово казав, що планує запроваджувати таку можливість, однак тоді, коли фінансові обсяги надання компенсації будуть збільшені".

2. Зруйноване

"Також КМУ розробив порядок компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна. Його було ухвалено 30 травня, тому він ще не оприлюднений. Проте вже зараз, відповідно до закону, який вже набрав чинності, ми можемо сказати, що надання грошових коштів буде здійснюватися для фінансування будівництва будинку садибного типу. Якщо ми говоримо про фінансування придбання квартири чи іншого житлового приміщення, то будуть видаватися відповідні житлові сертифікати. Вирішувати надавати вам компенсацію чи ні буде комісія, створена органами місцевого самоврядування. КМУ вже затвердив примірне положення про таку комісію, однак ще не затверджені механізми. Тому говорити про повноцінний початок цієї програми зарано, але рамкові засади вимальовуються", — розповів Даніїл Фуксман.

Коли почнуться масові компенсації?

Якщо говорити про пошкоджене житло, то вони вже почалися 10 травня, якщо ж говорити за надання компенсацій за знищене житло, то наразі такі строки невідомі. 

Скільки грошей потрібно Україні на відбудову зруйнованого і пошкодженого житла?

У звіті Світового банку, який був оприлюднений спільно з Урядом та Європейським Союзом в лютому 2023 року. Йдеться про 14 млрд доларів лише в 2023 році на реалізацію програм так званого "швидкого відновлення". Якщо говорити про капітальні інвестиції в будівництво, реконструкцію житла, то це це близько 7 млрд доларів.

Проте уточню, що ці суми ще не виділені. Це умовна спільна оцінка міжнародних партнерів і уряду. З цієї суми не вистачає ще близько 6 млрд доларів, які Україна планує отримати від міжнародних партнерів.