В поточних умовах ситуація з фіксованим курсом долара є правильною — Крамаренко

В поточних умовах ситуація з фіксованим курсом долара є правильною — Крамаренко

Для економіки загалом вигідніше гнучкий, плаваючий курс долара, зазначив головний редактор журналу "Деньги.ua" Олександр Крамаренко в ефірі Українського радіо. Але триває війна й Україна змушена отримувати велику зовнішню фінансову допомогу, щоби встояти, додає експерт. Тому Нацбанк постійно продає отриману валюту на ринку і намагається більш-менш утримувати курс гривні. В поточних умовах ця ситуація з фіксованим курсом є правильною. Якщо в нас становище поліпшиться, ми зможемо спокійніше фінансувати свої видатки у валюті, зауважує Олександр Крамаренко. Він прокоментував намір НБУ "відпустити курс долара", який зараз становить 36,56 грн. Щоправда для переходу до "гнучкого курсу" мають бути відповідні умови, передбачені узгодженою з Міжнародним валютним фондом програмою валютної лібералізації.

0:00 0:00
10
1x

Ілюстративне фото: Image by Geri Art from Pixabay

В поточних умовах ситуація з фіксованим курсом є правильною

Для економіки загалом вигідніше гнучкий, плаваючий курс гривні до долара, зазначив Олександр Крамаренко і додав, що намагання стримувати інфляцію — це те, що називають експерти інфляційним таргетуванням. "Але зараз йде війна. Щоб устояти, ми змушені отримувати дуже велику, потужну зовнішню фінансову допомогу. Тому Нацбанк постійно продає отриману валюту на ринку і намагається якось більш-менш тримати курс на певному рівні. Коли його запроваджували понад рік тому, в Нацбанку вважали, що він даватиме певну рівновагу. І він, швидше за все, цю роль виконує. В поточних умовах ця ситуація з фіксованим курсом є правильною. Якщо в нас ситуація поліпшиться, ми зможемо більш спокійно фінансувати свої видатки у валюті. Якщо буде сталішою ситуація із зовнішньо допомогою надалі, то Нацбанк, судячи із недавніх заяв, буде потрошку відпускати і дозволяти певні коливання навколо якогось рівня, який він вважає за потрібне. І тоді буде коливання в один або інший бік. Але це буде не сьогодні і завтра. Це буде тоді, коли реальні обставини нададуть таку можливість. Поки добре те, що зараз запроваджено". 

Мінфін резервує кошти в бюджеті на виплату зовнішніх боргів

В уряді передбачають наступного року курс 41.4 грн за долар. Ведучий Українського Радіо Віталій Науменко припустив, що, ймовірно, гривня може трохи "просісти". І Нацбанк може відпустити курс долара. Олександр Крамаренко парирував: "У державному бюджеті немає курсу гривні до валюти. Там є рядок видатків на виплату по зовнішніх боргах. І там цифра зазначена у гривнях. Відомо також, скільки там доведеться платити у валюті. Тому аналітики ділять одну цифру на іншу, отримують нібито очікуваний курс". Чому цей курс зазвичай вищий, ніж той, який потім складається? Бо, пояснив експерт, існують винятки. Вони були пов'язані у 2022 році з початком російського повномасштабного вторгнення та з фінансовою кризою. Така ж ситуація була в Україні і в 2014-2015 роках. Почалася тоді гібридна війна. "Це відбувається тому, що Міністерству фінансів потрібно зарезервувати певні кошти в бюджеті на виплату зовнішніх боргів. Вони це роблять з певним запасом: якщо курс попливе, то вони б не питали у Верховної Ради дозволу на збільшення цієї статті видатків. Збільшенням цієї цифри вони зменшують апетити лобістів і ті менше коштів можуть просити на якісь там свої забаганки. Ці кошти зарезервовані — ви їх не можете чіпати. Це відкладемо в бік". 

Олександр Крамаренко. Фото: ФБ-сторінка

Гривня повернулася до рівнів, які були минулого року і влітку

Також, за словами Олександра Крамаренка, гривня не зміцнилася. Вона лише повернулася до тих рівнів, які були зафіксовані минулого року і влітку. "Відбулося повернення до тих рівнів, які мали бути. Те, що було понад 40 взимку, тоді це була неправильна ситуація. А не те що зараз 37. Нацбанк дуже опікується ціновою стабільністю, щоби інфляція була якомога меншою. До речі це і в інтересах Міністерства фінансів також. Бо інакше доведеться переглядати бюджет з інфляційних міркувань. А в нас зараз інфляція дуже сильно залежить від стабільності курсу гривні. Є формальні проблеми в митниці, яка недоотримує кошти ніби в гривні, але вона їх отримує в перегляді на валюту. Якщо дивитися на вартість тонни пального, яку закуповують по імпорту, то нема різниці, скільки вона коштує в гривні. Вона може за рахунок курсу коштувати дорожче, дешевше. Але валюти ви маєте витратити стільки, скільки вона коштує. Стабільність і помірний курс важливіші і для економіки, і для кожного із нас. Більше, ніж комфорт, скажімо, керівництва митниці чи Міністерства фінансів. Нацбанк переходитиме до гнучкішого курсу, коли будуть можливості", — резюмував експерт.

 

Останні новини
"Це черговий крок у боротьбі з неправомірним використанням платіжних рахунків" – Дубас про ліміти на карткові перекази
"Це черговий крок у боротьбі з неправомірним використанням платіжних рахунків" – Дубас про ліміти на карткові перекази
Банківська таємниця частково розкривається лише за транзакціями щодо національних виробників – адвокатка
Банківська таємниця частково розкривається лише за транзакціями щодо національних виробників – адвокатка
"Україні потрібно повернути мінімум 100 тисяч іноземних студентів " – Винницький
"Україні потрібно повернути мінімум 100 тисяч іноземних студентів " – Винницький
Промінь рекомендує: Динозаври з треком "Їдемо в Карпати"
Промінь рекомендує: Динозаври з треком "Їдемо в Карпати"
Все про "1000 від президента". Пояснює заступниця Міністра економіки України
Все про "1000 від президента". Пояснює заступниця Міністра економіки України
Новини по темі
"Крок на випередження". Гайдай про обмеження карткових переказів
ВВП України може зростати, але сумнівно, що на 4,2% — Кушнірук
"Це частково об'єктивно". Устенко про "падіння" України у рейтингу економічних свобод
80% українського зерна експортується через Чорноморський морський коридор — Козаченко
Потроєння операцій на міжбанку. НБУ про рік керованої гнучкості курсу гривні