Україна очікує від МВФ 5,4 млрд доларів протягом року ― Устенко

Україна очікує від МВФ 5,4 млрд доларів протягом року ― Устенко

Цьогоріч очікується, що Україна отримає 5,4 млрд доларів від МВФ, тобто попереду ще декілька траншів протягом 2024 року. Про це повідомив в ефірі Українського Радіо радник президента України Олег Устенко. Перший транш надійде в Україну вже протягом найближчих днів ― 880 млн доларів. "Ніби незначна сума, але з точки зору можливості залучати додаткові кошти це важливий сигнал співпраці з МВФ", ― зауважує Олег Устенко.

0:00 0:00
10
1x

 

Ілюстративне фото НБУ

 

 Програма співпраці з МВФ розрахована на майже 15,5 млрд доларів

― На яких умовах нам видають ці кошти та які потреби вони мають закрити?

Програма співпраці з Міжнародним валютним фондом ― це програма розширеного кредитування, розрахована на майже 15,5 млрд доларів, вона триває протягом кількох років. Цьогоріч очікується, що ми отримаємо 5,4 млрд доларів від МВФ, тобто попереду ще декілька траншів протягом цього року. Перший транш надійде в Україну вже протягом найближчих днів ― це 880 млн доларів. Ніби й незначна сума, але з точки зору можливості залучати додаткові кошти це важливий сигнал співпраці з МВФ. Бо Міжнародний валютний фонд, як кажуть експерти у Вашингтоні, має ключі від воріт. Тобто коли працює МВФ, то заходять й інші інвестори та працюють міжнародні фінансові інституції. Кошти, які заходять від міжнародних інституцій та у вигляді підтримки від наших союзників і партнерів, ідуть до державного бюджету і використовуються на всі ті програми, які не пов’язані з обороною та безпекою країни. Безпека та оборона ― усі відповідні статті державного бюджету ― фінансуються за рахунок наших власних коштів і податків, які Україна збирає всередині країни. Йдеться про приблизно 40 млрд доларів на рік, це стаття витрат на безпеку та оборону, і приблизно така сама стаття витрат на не безпекові програми соціального призначення ― фінансування дефіциту Пенсійного фонду, зарплат вчителів, лікарів та ін.

Загальна потреба ― 40 млрд доларів на рік для не оборонних програм

― На яку суму ми можемо розраховувати і чи закриє вона наші потреби на цей рік?

Що стосується не оборонних програм, загальна потреба ― 40 млрд доларів на рік. Із них 19 млрд доларів (або 18 млрд євро) затверджена програма з Євросоюзом ― Ukrainian Facility. Пам’ятаємо, що це програма на кілька років ― до 2027-го, там припадає по півтора мільярда євро на місяць. Додаткові кошти Україна отримує від МВФ, як вже зазначалося, у розрахунку 5,4 млрд доларів на цей рік. Тобто їх можна додавати до згаданих 19 млрд ― і отримаємо суму 24,4 млрд доларів включаючи кошти від МВФ. Є очікування, що будуть знайдені кошти і врешті-решт проголосовані у США ― приблизно 10 млрд доларів. Отже, разом 34,5 млрд доларів зайдуть від Євросоюзу, МВФ, США, а решта буде частково профінансована за рахунок підтримки з боку інших союзників і партнерів та нашого внутрішнього запозичення. Міністерство фінансів України не може зараз вийти на зовнішні ринки через війну, але воно може вийти на внутрішній ринок і запозичувати кошти, проте цей ресурс обмежений.

Прогнозувати треба, адже Україна була, є і буде

― Одним із структурних маяків, передбачених програмою розширеного фінансування МВФ, була Національна стратегія доходів на 2024-2030 роки, яку уряд ухвалив торік у грудні та яка є дорожньою картою реформування податкової та митної системи України. Чи працює ця стратегія?

Планування і прогнозування у часи війни, звісно, ускладнене. Якщо подивитися на минулорічний бюджет, то 2022 року Мінекономіки прогнозувало зростання економіки до плюс 5% або падіння до мінус 15%. Врешті-решт, по факту ми отримали у 2023 році плюс 5% зростання, саме його було закладено в державний бюджет, який голосувався у 2022-му. На 2024 рік у бюджеті закладено близько 4,5% економічного зростання. Коли відбувається зростання економіки, змінюються доходи держбюджету, але це достатньо ускладнений процес. Якщо подивитися на прогнози від МВФ по Україні щодо макроекономіки, економічного зростання, бюджетного дефіциту, боргу, то побачимо два можливих сценарії. Базовий сценарій, якого вони дотримуються, має найбільшу ймовірність здійснення. Згідно із цим сценарієм, війна закінчується у 2024 році. А в іншому, негативному сценарії, якому МВФ дає набагато меншу ймовірність, фігурують інші показники. Прогнозувати важко, але це треба робити, враховуючи, що Україна була, є і буде. Держава має працювати, має бути державний бюджет, усі виплати треба здійснювати ― пенсійне забезпечення, фінансування бюджетного сектору тощо. До того ж ми вступаємо до Євросоюзу, починається перемовний процес, відповідно ― іде повна синхронізація податкової політики з європейським законодавством, яка триватиме десь до 2028 року. На виході ми матимемо приблизно таке законодавство, можливо, трохи ліберальніше, як у Євросоюзі. Йдеться про збільшення акцизів на паливо і тютюн, але це довготривала перспектива. 2025 року це збільшення незначне, далі більше ― і 2028 року встановлюється повна відповідність з європейським законодавством. Мова йде про додаткові мільярди гривень, які будуть залучені до бюджету наприкінці процесу реформування.

Олег Устенко. Фото: Grain Ukraine Conference 2018

КОНТЕКСТ

У лютому цього року Європарламент схвалив регламент програми Ukraine Facility. Згідно з цим документом, програма підтримки України від ЄС на 50 млрд євро діятиме 2024-2027 року й матиме три чинники:

► пряма підтримка державного бюджету ― 38,27 млрд євро, з яких 33 млрд євро у формі кредитів та 5,27 млрд євро у формі грантів;

► спеціальний інвестиційний інструмент для покриття ризиків у пріоритетних секторах ― 6,97 млрд євро;

► технічна підтримка у здійсненні реформ, а також покриття відсотків за кредитами, включно з отриманими раніше ― 4,76 млрд євро.

Тим часом уряд України 18 березня 2024 року затвердив план реформ для отримання фінансової допомоги від Європейського Союзу до 2027 року (план для Ukraine Facility). Як зазначив прем'єр-міністр Денис Шмигаль, план для Ukraine Facility є основою надання фінансової підтримки в межах програми, розрахованої на 4 роки й має загальний обсяг 50 млрд євро.

План містить структурні реформи, яким відповідають понад 100 квартальних індикаторів. Це європейські підходи до реформи державного управління, до боротьби з корупцією, до економічних та секторальних реформ у різних сферах: від енергетики та аграрної галузі. Крім того, у документі прописані наскрізні напрями як "зелений" перехід, цифровізація, євроінтеграція.

Як зауважив Денис Шмигаль, план розробли спільно з європейськими партнерами, щоб посилити Україну та наблизити членство її в ЄС. "Найближчим часом ми передамо його на розгляд Єврокомісії. Завдяки реалізації реформ Плану для Ukraine Facility Україна зможе отримати близько 16 млрд євро цього року", ― поінформував Денис Шмигаль. Він подякував Європейському Союзу за допомогу та солідарність.

У Мінекономіки України повідомили, що після затвердження урядом текст плану для Ukraine Facility скерують для розгляду Єврокомісією та затвердження комітетом країн-членів ЄС. Потім Ukraine Facility остаточно набуде чинності. В цілому план для Ukraine Facility має понад 150 індикаторів за 69 напрямами реформ. Їх виконання заплановане до 2027 року.

Останні новини
Історія родини журналіста Українського Радіо Володимира Пищика на тлі 20-го століття
Історія родини журналіста Українського Радіо Володимира Пищика на тлі 20-го століття
До трьох голодоморів ХХ століття в Україні голоду не було — Кабачій
До трьох голодоморів ХХ століття в Україні голоду не було — Кабачій
Висвітлення Чорнобильської трагедії, правда про Голодомор та політична агітація з парламенту: історія Українського Радіо у 80-90-х
Висвітлення Чорнобильської трагедії, правда про Голодомор та політична агітація з парламенту: історія Українського Радіо у 80-90-х
Олег Скрипка на Радіо Промінь ексклюзивно представив два релізи
Олег Скрипка на Радіо Промінь ексклюзивно представив два релізи
Клименко: "Бюджет більше тиловий, ніж військовий"
Клименко: "Бюджет більше тиловий, ніж військовий"
Новини по темі
Історія родини журналіста Українського Радіо Володимира Пищика на тлі 20-го століття
До трьох голодоморів ХХ століття в Україні голоду не було — Кабачій
Клименко: "Бюджет більше тиловий, ніж військовий"
"МСЕК існують": куди звертатися для отримання статусу особи з інвалідністю в час реформи? Коментує експертка
У нинішній редакції бюджету-2025 соціальні виплати та зарплати військовослужбовців заморожені ― Гончаренко