"Росіяни видихаються": Гетьман про бої на Покровському напрямку

"Росіяни видихаються": Гетьман про бої на Покровському напрямку

"Мені все ж таки здається, що вони видихаються", – зазначає в ефірі Українського Радіо військовий аналітик Олексій Гетьман, маючи на увазі наступ окупантів на місто Покровськ (Донеччина). І додає: ми пам'ятаємо, що загарбники на тому напрямку просувалися на кілометр за 2-3 дні. А зараз начебто просування немає. Щоправда Гетьман не виключає того, що Росія намагається вирівняти лінію фронту й через це в тому числі загальмувала. "Але давайте пригадаємо, що каже політичне керівництво РФ, що їм вкрай важливо досягнути певних результатів ще до початку дощів", – констатує водночас експерт. Тому це гальмування може свідчити про зменшення наступального потенціалу росіян.

0:00 0:00
10
1x

Ілюстративне фото УНІАН

"Росіяни видихаються"

Розпочнімо із ситуації на Покровському напрямку. Станом на зараз росіяни близько до міста, але ЗСУ вдається відбивати їхні атаки. Розкажіть, будь ласка, про ситуацію там детальніше.

Можна посилатися на те, що каже Сирський (головком ЗСУ – ред.), що за останні дні вдалося щонайменше призупинити просування російських військ. Ми пам'ятаємо, що вони на тому напрямку просувалися на кілометр за 3-4 дні, потім - на кілометр за 2-3 дні. Зараз начебто просування немає. Ми можемо поки що утримувати їх на відстані до 10 кілометрів від Мирнограда та Покровська. Можливо, ще на декілька кілометрів ворогу вдасться просунутися, але головне, щоб він не підійшов на відстань 3-6 кілометрів, бо тоді він зможе обстрілювати Покровськ не тільки зі ствольної артилерії, але й з мінометів. Це важливо, бо з артилерією можна вести контрбатарейну боротьбу, а міномети переносні. Тому сподіваємося, що це просування закінчилося.

На різних медійних майданчиках багато хто розповідав, що потужний наступальний потенціал росіян має вичерпатися до кінця вересня, й зараз ми бачимо, що вичерпування починає виявлятися. Щодо того, щоб перекинути певні сили, резерви, то ми розуміємо, що резерви треба долучати не на початку чи в середині наступальних дій, а тоді, коли ворог вже вимотаний, коли він вже майже впевнений, що досяг своєї мети. Саме в цей момент треба залучати резерви, зупиняти наступ і здійснювати контрнаступальні дії. 

Пане Олексію, а ще є думка, що наступ російських військ під Покровськом сповільнився з іншої причини. Мовляв, Росія намагається вирівняти лінію фронту й зараз сама призупинила наступальні дії під самим містом для того, щоб підтягнути фланги. Чи може це бути правдою?

Цілком можливо. Лінію фронту є сенс вирівнювати. З півночі йдеться про Нью-Йорк, Суху Балку, на півдні – це Селідове, де росіяни почали активніші наступальні дії… Це очевидно, тому що якщо вони далі будуть просуватися на Покровськ, то цей "апендикс" трохи більше 20 км з півночі до півдня цілком можливо може бути відрізаний нашими військами.  Така інформація має право на життя, але давайте пригадаємо, що каже їхнє політичне керівництво, що їм вкрай важливо досягнути певних результатів ще до початку дощів. Тому казати, що вони хочуть вирівняти фланги і тому призупинили потужні наступальні дії, коли залишилося десять кілометрів до Покровська… Мені все ж таки здається, що вони видихаються.

У Нью-Йорк повернувся український прапор

На флангах також є успіхи ЗСУ, зокрема у селище Нью-Йорк повернувся український прапор. 

Так, про це повідомляли. Була долучена 12-та бригада Національної гвардії "Азов". Вони досвідчені. Хоча коли ми кажемо, що долучаються мотивовані бригади, то складається враження, що до долучення там стоять невмотивовані бригади. Ні. Долучаються злагоджені в бою бригади, підготовлені, які відпочили, що теж важливо. Люди, які були там в обороні, виснажені, адже багато тижнів тривали безперервні бої, тож будь-хто виснажується. 12-та бригада "Азов" є підготовленою та мотивованою зокрема й тому, що вони багато років разом, тож можуть діяти дуже злагоджено і розуміти один одного з пів слова. Це дає змогу чинити вдало без довгих погоджень. Кожен знає свою роль. Й вони підняли в центрі міста Нью-Йорк український прапор і росіянам з цього флангу точно не вдасться кудись просунутися. Подивимося, що буде далі. 

Олексій Гетьман. Фото: Facebook/alexeyhetman

 "Американці зараз опікуються більше своїми виборами, ніж війною в Європі"

Пане Олексію, результати ЗСУ на цьому та інших напрямках залежать від допомоги наших партнерів, тому в України були великі очікування на засідання "Рамштайну" (зустрічі координаційної групи держав-союзниць України щодо подальших поставок їй зброї і техніки – ред.), яке відбулося минулими вихідними. Володимир Зеленський безпосередньо вирушив до Німеччини. Чи відомо щось про рішення цього засідання?

Сподіваємося, що рішення скоро зʼявиться, хоча вони довго вагаються. Ми розуміємо, що в США відбувається передвиборча кампанія і надання дозволу на використання зброї може кимось із кандидатів використатися проти Камілли Гарріс в цих перегонах і це може знизити шанси демократів на цих виборах. Тому вони зараз опікуються більше своїми виборами, ніж війною в Європі. Це не зовсім правильно, як мені здається, бо війна важливіша за будь-які вибори. Але вони роблять таким чином. Ллойд Остін (міністр оборони США – ред.) на "Рамштайні", відповідаючи на виступ нашого президента, сказав, що не треба очікувати, що будь-який дозвіл зможе самостійно вирішити питання на війні, що це не срібна куля, яка може вбити вампіра. Ми це розуміємо і погоджуємося з ним, але давайте спробуємо, з чогось почнемо. Також є й інша зброя, яка нам вкрай потрібна, але про яку ми ще навіть не порушуємо питання. Є, наприклад, далекобійні "Томагавки", які можуть літати на 1-1,5 тисячі кілометрів туди, де розташоване російське стратегічне бомбардування.

(Tomahawk, "Томагавк" – родина американських дозвукових крилатих ракет виробництва компанії Raytheon. Tomahawk є стратегічною і тактичною ракетою великої дальності, що долає шлях на гранично малих висотах з оминанням рельєфу місцевості. Ракета випускається у багатьох модифікаціях, що включають різні боєголовки (в тому числі ядерні), запуск із різних платформ абощо. Є модифікації Tomahawk з операційною дальністю до 2500 кілометрів – ред.)

Читайте також: Це прорив. Леонов про підсумки "Рамштайну-24"

"Я не думаю, що Іран виробляв ракети дальністю більше 1000 кілометрів"

Можливо, що українська сторона поставить питання про потужнішу зброю, ніж та, яку ми зараз можемо використовувати завдяки нашим західним партнерам після оприлюднення інформації виданням Bloomberg про те, що Іран передасть Росії балістичні ракети. Адже Росія зможе дістати будь-яку точку України, а це також означатиме, що тривога через балістику буде оголошуватися по всій країні і майже щодня? Що вам відомо про ці балістичні ракети?

Поки що є інформація про те, що начебто передано 200 ракет невеликої дальності, до 120 кілометрів. Це балістична небезпека для прифронтових та прикордонних територій. Щодо далекобійної зброї, то казати, що вона зможе долітати до будь-якої точки нашої країни, – перебільшення. Адже навіть "Іскандери" не долітають. Чому "Іскандери" літають на 500, а не, наприклад, 510 кілометрів? Є певні міжнародні правила, по яких визначається, що таке ракета малої, середньої та великої дальності. Все, що літає до 500 кілометрів, вважається ракетами малої дальності, 500-1000 – середньої, вище – великої. Є певні міжнародні договори про обмеження певного класу ракет, тому я не думаю, що Іран виробляв ракети, які можуть літати на відстань більше 1000 кілометрів. Це буде зовсім інша зброя та зовсім інша класифікація. Швидше за все йдеться про ракету малої або середньої дальності. Якщо ж казати, що будуть постійні тривоги і нас атакуватимуть іранською балістикою, – це може бути аргументом. Проте на початок повномасштабної війни в росіян було 900 "Іскандерів", які літають на 500 кілометрів. Вони майже 800 використали, близько сотні залишилося. Це, звісно, вплинуло, бо вони завдали багато шкоди.