Різнокольорова тарілка. Усе про харчування та вітаміни від лікарки

Різнокольорова тарілка. Усе про харчування та вітаміни від лікарки

Для підтримки здоров’я не обов’язково приймати вітамінні комплекси, достатньо збалансовано харчуватися. Це в ефірі Українського Радіо радить експертка з громадського здоров'я, лікарка Олена Лукашевич. За її словами, існує п’ять ключових принципів збалансованого харчування – п’ять "Р": режимність, регулярність, раціональність, різноманітність і різнокольоровість. "Що різнокольоровіше тарілка, то вища імовірність, що ви спожили всі необхідні вітаміни і мікроелементи", – каже Лукашевич. Дефіцит вітамінів та мікроелементів в організмі може виявити лише лікар за допомогою лабораторних досліджень. Тому не варто самовільно приймати розрекламовані різноманітними хелсі-блогерами вітамінні комплекси, бо вони можуть завдати значної шкоди здоров’ю, – наголошує лікарка. 

0:00 0:00
10
1x

Ілюстративне фото із сайту Pixabay

Вітаміни не синтезуються в організмі людини

Яке значення вітаміни мають для здоров’я людини? І яким чином вони потрапляють в організм?

Вітаміни – це органічні молекули, які не синтезуються в організмі людини. Тому і вітаміни і мікроелементи мають потрапляти ззовні через харчування. Ми потребуємо вітаміни і мікроелементи протягом роки в різні сезони і протягом всього життя, в різні його періоди – немовля, дитинство, юність, зрілий і літній вік. В юності необхідне додаткове споживання вітамінів і мікроелементів, у зв’язку з тим, що організм активно росте і розвивається. У літньому віці засвоювання вітамінів і мікроелементів відбувається не так злагоджено, як в репродуктивному чи продуктивному віці. Ендогенно в достатній кількості вони не синтезуються, тому важливо в нашому раціоні для підтримки здоров’я людини використовувати час від часу вітамінні комплекси або вітаміни. Потребу у конкретних вітамінах завжди визначає не сама собі людина, а той фахівець, який називається лікар, а не фармацевт чи провізор. Навіть профілактично ми можемо передбачити, що восени з’являться перші прояви браку певних вітамінів. Наприклад, шкіра стає більш сухою і блідою, людина починає швидко втомлюватися, очні білки набувають блакитного відтінку. Ці симптоми можуть свідчити про дефіцит заліза чи інших мікроелементів. Проте сама людина не може запідозрити чого саме їй бракує. Для цього існують спеціальні дослідження: клінічний аналіз крові, за результатами якого лікар призначає певні вітаміни чи мікроелементи.

П’ять ключових принципів збалансованого харчування – п’ять "Р"

Які вітаміни слід вживати, якщо людина не має скарг, але хоче зміцнити свій імунітет?

На ринку зараз дуже багато вітамінних комплексів, які активно просувають різноманітні б’юті- й хелсі-блогери навіть без базової медичної освіти. Вони беруть на себе відповідальність не лише рекомендувати до споживання певні комплекси, але й коментувати  певні клінічні дослідження, не маючи при цьому  ані фаху, ані відповідних знань. Можна декларувати все що завгодно. Але все-таки, диплом лікаря – це диплом лікаря. Отже, щоб підкріпити свій фундамент достатньо збалансованого харчування. Воно має п’ять ключових принципів: 

► Режимність;

► Регулярність;

► Раціональність;

► Різноманітність;

► Різнокольоровість. 

Що різнокольоровіше тарілка, то вища імовірність, що ви спожили всі необхідні вітаміни і мікроелементи.

Є три групи вітамінів 

Як класифікують вітаміни?

Існує три групи вітамінів: жиророзчинні, водорозчинні і вітаміноподібні елементи. Жиророзчинні вітаміни це: А, Е, К, Д. Вітамін А, ретинол, відповідає за зір і міститься в продуктах жовтогарячого кольору. Вітамін Д – це сонячне проміння.  Для профілактики дефіциту вітаміну Д, слід відкривати гомілки і передпліччя для сонячних променів протягом 30-90 хвилин без нанесення сонцезахисних кремів. Цього достатньо, щоб синтезувався вітамін Д. До речі, вітамін Д насправді не є вітаміном. Це прогормон, тому що він синтезується в організмі. Вітаміни неможливо накопичити в організмі на певну кількість днів чи років. Вони повинні надходити в організм регулярно.

Якщо людина постійно хоче споживати конкретний продукт, це може свідчити про авітаміноз?

Якщо це відбувається на регулярній основі, то слід звернути увагу на супутні симптоми. Це може бути ранковий головний біль, сухість слизових оболонок, лущення шкіри на пальцях, кон’юнктивіт, втома тощо. У такому разі слід звернутися до сімейного лікаря за додатковими обстеженнями. Щодо авітамінозу, то з таким вітаміном як вітамін С, він неможливий навіть взимку, оскільки він міститься у всіх овочах і фруктах.  Традиційна українська страва – квашена капуста – це потужне джерело вітаміну С. Усі квашені ферментовані продукти містять вітаміни, яких нам бракує взимку.

Олена Лукашевич. Фото: ФБ-сторінка Олени Лукашевич

Антидотів проти передозування вітамінами не існує

Чи можна перебрати вітамінів, налягаючи на певний продукт?

Перебрати з харчуванням вітамінів і мікролементів , споживаючи певний продукт неможливо. Можна перебрати лише вагу. Наприклад, виноград,  багатий на вуглеводи не лише довгі, а й швидкі.  А швидкі вуглеводи сприяють відкладанню жирової тканини. Крім того, водорозчинні вітаміни та їхні метаболіти виводяться з сечею. Стосовно жиророзчинних, тут не все так просто. Якщо людина споживає жирні сорти риби і при цьому додатково вживає риб’ячий жир, вона може перенакопичити певні жиророзчинні вітаміни. Особливо така небезпека існує, коли людина вживає вітамін Д неконтрольовано, без призначення лікаря і у високих дозуваннях. Це може призвести до серйозних наслідків. На жаль, антидотів не існує. Тому з жиророзчинними вітамінами потрібно бути обережними.

Вітамін Д – це прогормон, який стоїть на захисті імунної системи

У чому особливість вітаміну Д?

Вітамін Д – це прогормон, який впливає на роботу усіх залоз нашого організму. Він може самостійно синтезуватися в організмі під впливом ультрафіолетового випромінювання, а також потрапляє разом з продуктами харчування. Він здатен накопичуватися, оскільки це жиророзчинний вітамін, і перетворюватися в активну гормональну форму і взаємодіяти зі специфічними рецепторами, які знаходяться майже всюди в нашому організмі. Це і ендокринна система, і серцево-судинна система, і нервова, і дихальна системи. Під час пандемії коронавірусу вітамін Д був одним із тих препаратів, які почали призначати у симптоматичному лікуванні. Цей прогормон сприяє підвищенню імунного захисту незалежно від віку людини.  Крім того, вітамін Д – це кістково-м’язова система. Тобто якщо є дефіцит або недостатність вітаміну Д, можна почати приймати його самостійно у відповідних рекомендованих дозах, які не повинні перевищувати добові максимальні дози (до 2000 одиниць – дітям, до 600 одиниць – дітям до 2 років, до 4000-6000 - дорослі).

Безконтрольне споживання дієтичних добавок спричиняє тяжкі наслідки

Чи всі синтетичні вітаміни безпечні?

Будь-які вітамінні комплекси належать не до лікарських засобів, а до дієтичних добавок. Дієтичні добавки поділяються на нутрицевтики, які збагачують харчовий раціон людини та на парафармацевтики, коли є потреба в допоміжному лікуванні. Лікарські засоби в Україні  проходять перевірку відповідно до державного стандарту. Що стосується дієтичних добавок, до яких належать і вітаміни, то не лише в Україні, але й Європі з ними є низка проблем. Аптечним препаратам ми можемо довіряти, оскільки аптеки вимагають від виробника сертифікат якості на предмет наявності важких металів, мікробіологічної чистоти, радіаційних елементів, які можуть завдати шкоди споживачу. Також аптека вимагає все, що стосується процесу виробництва дієтичної добавки. Крім того, обов’язковою є наявність  товаро-транспортної накладної, в якій буде чітко прописано хто, звідки, що і скільки, аби у випадку погіршення стану споживача була відповідальна особа чи організація. Стосовно інших каналів продажів дієтичних добавок, то тут дуже велике запитання. Дуже багато фахівців без освіти посилено рекомендують заробляти на різноманітних маркетплейсах.  Це так звані нутріціоністи і нутрітерапевти, б’юті-блогери, хелсі-блогери, які рекомендують щось і мають свої канали збуту. При цьому їхня продукція не має сертифікатів якості. Такі добавки можуть містити лікарські засоби, які при тривалому застосуванні спричинюють порушення роботи серцево-судинної системи тощо. Виробники додають в натуральні та органічні дієтичні добавки лікарські засоби, щоб призвичаювати споживачів до їхнього використання, тому що вони дають ефект. Проте безконтрольне споживання таких добавок призводить до тяжких наслідків.

Різнокольорові овочі та фрукти, цільнозернові крупи, зелень і біле запечене м'ясо та риба

З чого має складатися здорова тарілка?

Тарілка має бути різноманітна та різнобарвна. Щодня на ній має бути щось із довгих вуглеводнів – це будь-яка каша, але не швидкого приготування. Усі каші та горіхи потрібно на трішки замочувати, аби вони віддавали антинутрієнти і щоб фітонутрієнти гарно засвоювалися.  Недарма наші бабусі замочували квасолю, горох чи цільнозернові крупи. Вітаміни і мікроелементи максимально містяться у овочах і фруктах.  Це мають бути різноманітні і різнокольорові наші овочі – буряк, капуста, морква, будь-яка зелень. Її можна вирощувати навіть вдома на підвіконні. Зелень запускає роботу кишково-шлункового тракту. Також на тарілці мають бути ягоди, яких в Україні велике різноманіття, груші, сливи тощо. Це клітковина, яка необхідна для кращого засвоєння вітамінів та мікроелементів. Краще вживати цільнозерновий хліб замість пластівців з молоком чи канапок з сиром і  надавати перевагу білому м’ясу і рибі в запеченому вигляді.

Останні новини
Клименко: "Бюджет більше тиловий, ніж військовий"
Клименко: "Бюджет більше тиловий, ніж військовий"
Радіодиктант, "Колос" та "Від суботи до суботи": культові програми Українського Радіо
Радіодиктант, "Колос" та "Від суботи до суботи": культові програми Українського Радіо
Кочетков: "Кедр" за 50 млн $ завдає менше руйнувань, ніж "Калібри", "Кинджали" чи "Циркони"
Кочетков: "Кедр" за 50 млн $ завдає менше руйнувань, ніж "Калібри", "Кинджали" чи "Циркони"
Замість Китаю - ЄС. Хто стає головним споживачем української агропродукції?
Замість Китаю - ЄС. Хто стає головним споживачем української агропродукції?
Достукатися до байдужих: Інна Іщенко та Moisei випустили трек "Колискова"
Достукатися до байдужих: Інна Іщенко та Moisei випустили трек "Колискова"
Новини по темі
Кочетков: "Кедр" за 50 млн $ завдає менше руйнувань, ніж "Калібри", "Кинджали" чи "Циркони"
"Рамштайн" без США та Євросоюз без Орбана – Дикий про допомогу західних партнерів у 2025 році
Будівництво атомних енергоблоків не на часі. Потрібно зосередитися на децентралізованій генерації – Дяченко
Якщо немає сильних морозів, будинок тримається 2-3 доби — Сергієнко
Інтерес Заходу до відновлення польотів в Україні є, але все залежить від війни — Шевченко