Перші викривачі отримали грошову винагороду від НАЗК: 1,68 млн та 13,3 млн гривень – Павлущик

Перші викривачі отримали грошову винагороду від НАЗК: 1,68 млн та 13,3 млн гривень – Павлущик

Після відновлення обов’язкового електронного декларування для державних службовців у НАЗК додалося роботи, оскільки разом з ним відновився і процес проведення обов’язкових перевірок. Про це в ефірі Українського Радіо розповідає Голова Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) Віктор Павлущик. За його словами НАЗК провело аналіз корупційних ризиків під час здійснення централізованих тилових закупівель для ЗСУ і в листопаді планує представити презентацію цих ризиків. Щодо скандалу довкола МСЕК, Павлущик зазначив, що  НАЗК не наділене повноваженнями перевіряти підстави для надання інвалідності та призначення пенсій і що єдина інформація, яку НАЗК може перевіряти щодо керівників МСЕК – це достовірність або недостовірність відомостей в деклараціях.  Павлущик також зазначив, що двоє викривачів, які мають судові рішення вже отримали винагороду від НАЗК у розмірі 1 мільйон 680 тисяч гривень та 13,3 млн гривень відповідно.

0:00 0:00
10
1x

Віктор Павлущик та Світлана Мялик. Фото: Світлани Мялик

В чому полягає особливість роботи НАЗК під час війни?

Що стосується обставин війни, то вони звичайно впливають на кожен державний орган окремо. Щодо роботи НАЗК, то по закону воно виконує 20 функцій. Якщо говорити про функцію контролю, то звичайно для НАЗК знаковим було припинення обов’язкового декларування.  Декларації могли подаватися, але вони були необов’язковими. І лише минулого року завдяки тиску громадянського суспільства та підтримці парламенту було відновлено обов’язкове декларування для державних службовців в Україні. Це звичайно додало роботи агентству, тому що в 2024 році одразу зійшлося три періоди декларування і відновлено процес проведення повних перевірок. Звичайно, це певне навантаження, яке було створене в умовах воєнного стану. Крім того, НАЗК – це політико формуючий орган в сфері антикорупції. Тому ті питання, які стосуються антикорупційної стратегії, яка була прийнята парламентом та Державної антикорупційної програми, яка була затверджена в березні 2023 року, передбачалися ще в період до повномасштабного вторгнення. Нам довелося провести значну роботу, щоб розробити зміни до Державної антикорупційної програми і привести їх у відповідність до тих реалій, які ми маємо зараз. Звичайно на це також вплинули фактори: це і зміни структури державних органів, щоб перерозподілити між ними повноваження, це і можливість співфінансування окремих заходів. Зараз дуже багато залежить від наших партнерів, які допомагають фінансувати зокрема заходи державної антикорупційної програми.

НАЗК провело аналіз корупційних ризиків під час здійснення централізованих тилових закупівель для ЗСУ

Які існують ризики в тилових закупівлях? Чи є вони системними і як їх мінімізувати?

Ризики можуть існувати в будь-якій сфері. Якщо говорити про оборонну сферу, то станом на вересень 2024 року НАЗК провело аналіз корупційних ризиків під час здійснення централізованих тилових закупівель для ЗСУ. Було ідентифіковано низку корупційних ризиків. Зараз ведеться активна робота у співпраці із залученими органами, які відповідальні за легалізацію цієї політики. Ми плануємо на листопад презентацію цих корупційних ризиків.

Єдина інформація, яку НАЗК може перевіряти щодо керівників МСЕК – це достовірність або недостовірність відомостей в деклараціях

МСЕК обіцяють ліквідувати до нового року у зв’язку з корупційними скандалами довкола цієї структури. Що НАЗК може зробити в цій ситуації?

За результатами засідання РНБО було дано дві рекомендації для НАЗК. У 2021 році Національним агентством було проведено дослідження, за результатами якого було виявлено топ-10 корупційних ризиків в діяльності МСЕК. Були розроблені відповідні рекомендації, які можуть їх усунути. Як мінімум ці дослідження стали базою для  розроблення заходів, передбачених в Державній антикорупційній програмі, які передбачають необхідність реалізації МОЗ і Мінсоцполітики певних заходів для усунення цих корупційних ризиків.  Ми проведемо аналіз та розробимо певні рекомендації і надамо їх для відповідних органів. Щодо другого аспекту – це розроблення нормативно-правового акту щодо внесення змін до закону про віднесення категорій, посад керівників МСЕК до категорії осіб, стосовно яких може проводитися аналіз на наявність необґрунтованих активів  та незаконного збагачення. При виявлені необґрунтованих активів ми можемо направляти обґрунтовані висновки до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури про направлення позову до Вищого антикорупційного суду про цивільну конфіскацію цих активів. У разі, якщо ми знаходимо ознаки незаконного збагачення, ми направляємо відповідні обґрунтовані висновки до правоохоронних органів для здійснення досудового розслідування. Важливо, що ні працівники, ні керівники МСЕК не належать до категорій осіб стосовно яких проводиться перевірка на необгрунтовані активи або на наявність ознак незаконного збагачення. Єдина інформація, яку ми можемо перевіряти щодо керівників МСЕК – це достовірність або недостовірність відомостей, які знаходяться в деклараціях.

Віктор Павлущик і Світлана Мялик. Фото Світлани Мялик

НАЗК не наділене повноваженнями перевіряти підстави для надання інвалідності та призначення пенсій

Чому саме журналісти, а не антикорупційні органи  викрили скандал довкола прокурорів, які незаконним шляхом отримали інвалідність?

Національне агентство не наділене повноваженнями перевіряти підстави для надання інвалідності та призначення пенсій. Для цього є відповідні органи. В декларації не має інформації щодо того, яка саме пенсія нарахована: за віком чи з інвалідності. Тому ми не можемо перевірити в ході загального отримання декларації, чи пенсія по інвалідності чи ні. Водночас наявність інвалідності і пенсії за віком не є підставою для проведення нами перевірки хоча б однієї також декларації.

Двоє викривачів отримали винагороду у розмірі 1 мільйон 680 тисяч гривень та 13,3 млн гривень відповідно

Нещодавно перші викривачі отримали винагороду за повідомлення про корупційні дії на Єдиному порталі повідомлень викривачів. Чи стимулює це громадянське суспільство до збільшення кількості таких повідомлень? 

Ми маємо робити все для того, щоб спонукати людей повідомляти про корупцію. Ми вживаємо заходів для максимального розширення діяльності порталу викривачів. На даний час ми маємо вже 7,5 тисяч організацій, підключених до порталу. Також проведена дуже активна робота з приводу отримання можливості виплати винагороди  двом викривачам, які вже мають судові рішення. Їм виплачена винагорода 1 мільйон 680 тисяч гривень та 13,3 млн гривень відповідно. Тому, звичайно цей елемент винагороди є величезним стимулом для людей повідомляти про корупцію. Людина відповідно до закону може отримати до 10% від неправомірної вигоди або шкоди, викритої в результаті її повідомлення. Ми гарантуємо безпеку викривачам, захист їхніх прав, насамперед трудових, при повідомленні про корупційні правопорушення.

Заробітна плата працівника НАЗК складає 35-40 тисяч гривень

Колектив НАЗК складається з 408 осіб.  Як він працює і який рівень заробітних плат?

Заробітна плата працівників НАЗК не є достатньою для забезпечення максимальної незалежності  відданості роботі під час реалізації функцій, які має Національне агентство. Працівники, які проводять повні перевірки способу життя отримують зарплату в межах 35-40 тисяч гривень. Для тієї важливої і відповідальної роботи, яку вони здійснюють, це звичайно не той рівень, який міг би бути.   

Останні новини
Хто стає головним споживачем української агропродукції?
Хто стає головним споживачем української агропродукції?
Достукатися до байдужих: Інна Іщенко та Moisei випустили трек "Колискова"
Достукатися до байдужих: Інна Іщенко та Moisei випустили трек "Колискова"
"МСЕК існують": куди звертатися для отримання статусу особи з інвалідністю в час реформи? Коментує експертка
"МСЕК існують": куди звертатися для отримання статусу особи з інвалідністю в час реформи? Коментує експертка
Відчуття повсюдної смерті: Renie Cares презентували сингл "Дамоклів меч"
Відчуття повсюдної смерті: Renie Cares презентували сингл "Дамоклів меч"
"Рамштайн" без США та Євросоюз без Орбана – Дикий про допомогу західних партнерів у 2025 році
"Рамштайн" без США та Євросоюз без Орбана – Дикий про допомогу західних партнерів у 2025 році
Новини по темі
"Рамштайн" без США та Євросоюз без Орбана – Дикий про допомогу західних партнерів у 2025 році
Будівництво атомних енергоблоків не на часі. Потрібно зосередитися на децентралізованій генерації – Дяченко
Якщо немає сильних морозів, будинок тримається 2-3 доби — Сергієнко
Інтерес Заходу до відновлення польотів в Україні є, але все залежить від війни — Шевченко
"Змінювалися держави, створювалися і руйнувалися імперії, а Українське Радіо залишалося", — Денис Шмигаль