8 обов’язкових щеплень і медогляд щороку — Лукашевич про здоров'я дітей

8 обов’язкових щеплень і медогляд щороку — Лукашевич про здоров'я дітей

Закон України "Про захист населення від інфекційних захворювань" передбачає обов’язкові щеплення дітей від 8 інфекційних хвороб: туберкульоз, кір, епідемічний паротит, краснуха, кашлюк, дифтерія, правець, поліомієліт. Інші щеплення є необов’язковими, проте рекомендованими. До них належить щеплення від гепатиту В, гемофільної інфекції, грипу тощо.  Про це в ефірі Українського Радіо розповіла міжнародна експертка з громадського здоров'я, лікарка Олена Лукашевич. За її словами, 95% людей певної вікової групи мають бути щеплені для того, щоб ті, хто має абсолютні протипоказання – алергії та несумісні стани – могли не робити щеплення і бути захищеними.

0:00 0:00
10
1x

Ілюстративне зображення із сайту Pixabay

Які щеплення є обов’язковими для учнів і дошкільнят?

Є національний календар щеплень, відповідного до якого дитина повинна мати усі вікові щеплення. Внаслідок воєнних дій, останні два з половиною роки трапляються затримки і перебої з вакцинами. Але в будь-якому випадку лікарі завжди на зв’язку зі своїми підопічними. Діти, які планують ходити в дитячий садок мають бути щеплені проти 10 хвороб: туберкульоз, кір, епідемічний паротит, краснуха, кашлюк, дифтерія, правець, поліомієліт і два необов’язкових щеплення проти гепатиту В і  гемофільної інфекції. Окрім національного календаря щеплень є ще закон України "Про захист населення від інфекційних захворювань". Саме він передбачає даний перелік обов’язкових щеплень. Щодо першачків або випадків, коли дитина змінює школу, то на додачу до перерахованих дитина в 6 років повинна мати другу дозу проти кору, епідемічного паротиту і краснухи і одну дозу від поліомієліту, дифтерії і правця. Щеплення від ковіду є рекомендованим дітям від 12 років, але не обов’язковим. Це також стосується щеплення від грипу. Бажано зробити їх до середини жовтня. З початку весни різко зросла захворюваність на кашлюк серед дітей. Рівень захворюваності в кілька десятків разів перевищує показники попередніх років.

Що робити, якщо в дитини немає якогось зі щеплень?

Це не критично. Головне, щоб у дитини була підписана декларація або щ педіатром або із сімейним лікарем.  Для підписання декларації знадобиться свідоцтво про народження дитини, документ одного з батьків і номер мобільного телефону. Саме з лікарем встановлюється індивідуальний графік щеплень, якщо щось було пропущено з різних причин.

95% щеплених забезпечує колективний імунітет

Як переконати батьків щеплювати свою дитину?

Батьки щеплюють тих дітей, яких люблять. Щеплення – це прогнозований захист від більшості інфекційних  захворювань, небезпечних своїми наслідками. Є ще таке поняття, як колективний імунітет. 95% людей певної вікової групи мають бути щеплені для того, щоб ті, хто має абсолютні протипоказання: алергії та несумісні стани могли не робити щеплення і бути захищеними. Людина приймає рішення сама: пристібатися їх паском безпеки чи ні в автомобілі. Але, у випадку ДТП найбільш незахищеною залишається та, яка була не пристебнута. У щеплених дітей інфекційні хвороби якщо і трапляються, то перебігають значно легше і швидше.

Усі обов’язкові щеплення є безкоштовними

Обов’язкові щеплення є безкоштовними. Що робити, якщо лікар пропонує зробити платну вакцину?

Такі ситуації не повинні виникати. Усі вакцинації є в обов’язковому календарі щеплень і безкоштовними. Проте трапляються короткочасні перебої в постачанні вакцин. У будь-якому разі лікар не може вимагати кошти за вакцини. Якщо ж таке трапилося, є контакт-центр НЗСУ,  номер 1677, за яким можна подати скаргу або звернутися до власника медичної установи, Департаменту управління охорони здоров’я. Будь-який заклад охорони здоров’я має контракти на закупівлю вакцин  та проведення щеплень у відповідних вікових категоріях. Усе це безкоштовні послуги для усіх громадян України.

Олена Лукашевич. Фото: Фейсбук

Медогляд раз на рік

Чи обов’язково проходити медичний огляд перед школою?

Медичний огляд дітей перед школою не є обов’язковим. Він є обов’язковим один раз на рік. Бажано його проводити в той місяць, коли дитина народилася, щоб не створювати великі черги та ажіотаж в серпні перед 1 вересня. Довідка дійсна цілий рік.

Якщо через війну втрачено зв’язок із сімейним лікарем. Як переукласти декларацію?

Потрібно повторно піти в амбулаторію і обрати нового лікаря. Розривати попередню декларацію не потрібно. Вона анулюється автоматично.  

Останні новини
Клименко: "Бюджет більше тиловий, ніж військовий"
Клименко: "Бюджет більше тиловий, ніж військовий"
Радіодиктант, "Колос" та "Від суботи до суботи": культові програми Українського Радіо
Радіодиктант, "Колос" та "Від суботи до суботи": культові програми Українського Радіо
Кочетков: "Кедр" за 50 млн $ завдає менше руйнувань, ніж "Калібри", "Кинджали" чи "Циркони"
Кочетков: "Кедр" за 50 млн $ завдає менше руйнувань, ніж "Калібри", "Кинджали" чи "Циркони"
Замість Китаю - ЄС. Хто стає головним споживачем української агропродукції?
Замість Китаю - ЄС. Хто стає головним споживачем української агропродукції?
Достукатися до байдужих: Інна Іщенко та Moisei випустили трек "Колискова"
Достукатися до байдужих: Інна Іщенко та Moisei випустили трек "Колискова"
Новини по темі
Кочетков: "Кедр" за 50 млн $ завдає менше руйнувань, ніж "Калібри", "Кинджали" чи "Циркони"
"Рамштайн" без США та Євросоюз без Орбана – Дикий про допомогу західних партнерів у 2025 році
Будівництво атомних енергоблоків не на часі. Потрібно зосередитися на децентралізованій генерації – Дяченко
Якщо немає сильних морозів, будинок тримається 2-3 доби — Сергієнко
Інтерес Заходу до відновлення польотів в Україні є, але все залежить від війни — Шевченко