Рубіо і Волтц не відхрещуються від України — Преловський про кадрові рішення Трампа

Рубіо і Волтц не відхрещуються від України — Преловський про кадрові рішення Трампа

Визначені обраним президентом США Дональдом Трампом кандидати на дві ключові посади у сфері американської зовнішньої політики – держсекретаря та радника із нацбезпеки – Марко Рубіо і Майк Волтц – не є прихильниками знищення Росії, але не відхрещуються від України. Таку думку в ефірі Українського Радіо висловив асоційований експерт Інституту американістики Олег Преловський. Він наголошує на тому, що Рубіо і Волтц вважаються "зубатими" політиками щодо відстоювання інтересів США. А в інтересах Сполучених Штатів зберегти Україну в якомога якіснішому та цілісному вигляді, зауважує американіст. 

0:00 0:00
10
1x

Обраний президент США Дональд Трамп (ліворуч) вітає сенатора Марко Рубіо (праворуч) під час передвиборчого мітингу в Ралі, штат Північна Кароліна, США, 4 листопада 2024 року. Фото: AP/Evan Vucci

Можлива заборона TikTok і Трамп

Які заяви Трампа протягом минулого тижня були найгострішими?

Минулі кілька днів були доволі бурхливими. Це призначення своєї адміністрації та представників на державному рівні: як внутрішньополітичному, так і зовнішньополітичному. Остання заява не стосувалася безпосередньо України, проте вона показово впливає на позиції США і самого Трампа. В США обговорювали заборону соцмережі  TikTok, проте Трамп не відкидає можливості, що ця заборона буде заблокована.

Жодного слова про Україну без України

Чи була розмова між Путіним і Трампом, після його перемоги на виборах?

Новообраний президент США спілкувався з різними світовими лідерами. Серед них принц Саудівської Аравії – Мухаммед ібн Салман. Ми простежуємо інтерес американців у цьому регіоні в контексті взаємодії з арабським світом загалом та ізраїльсько-палестинського конфлікту зокрема. Трамп сам розповсюдив інформацію, що на офіційному рівні жодних розмов із Путіним не відбувалося. Якщо розмови про Україну все-таки відбуваються, вони мають відбуватися за присутності України. Це мабуть найкраще гасло української політики: "Жодного слова про Україну без України". На цій тезі потрібно постійно наголошувати і для нової адміністрації. Хоча Трамп і старий президент, він все ж таки і новий президент. Трамп не буде сорок п’ятим президентом номер два. Він буде сорок сьомим президентом і геть інакшим.

Українське питання має знайти точки перетину з американськими інтересами

В якому форматі та з якими інтонаціями може відбуватися розмова Трампа з Путіним?

Важко уявити, що Трамп говоритиме про закінчення війни в практичному вимірі за 24 години. Українське питання буде порушене в будь-якому вигляді і воно має знайти точки перетину з американськими інтересами. Якщо ми очікуємо щось позитивне зі сторони США, то ми маємо це так прокомунікувати до їхніх високопосадовців, що тут є точки перетину Вашингтона і Києва. 

В інтересах США зберегти Україну в якомога якіснішому і цілісному вигляді

Які погляди має кандидат на посаду держсекретаря США Марко Рубіо?

Посада держсекретаря буде важливою завжди. Це друга людна для зовнішнього виміру після президента. Рубіо аж ніяк не ізоляціоніст. І Рубіо, і Волтц – це люди, які йтимуть всупереч клішейним уявленням про представників цього пулу консерваторів. Тут питання, хто більше впливатиме на Трампа: Рубіо чи Волтц? У США склалася традиція, коли держсекретар і радник із нацбезпеки – це дві паралелі, які можуть перетинатися, але й часто можуть іти врізнобіч. І питання в тому, чию сторону обере президент. Рубіо і Волтц не є прихильниками знищення Росії, проте вони вважаються "зубатими" політиками щодо відстоювання інтересів США. В інтересах США зберегти Україну та зберегти її в якомога якіснішому і цілісному вигляді.

Рубіо і Волтц не відхрещуються від України

Сенатор від Флориди Марко Рубіо і конгресмен Майк Волтц голосували цього року проти надання військової допомоги Україні з боку США. Чи може щось змінитися в їхніх поглядах?

Тут йдеться про пошук власних інтересів. Рубіо і Волтц не відхрещуються від України. Волтц сказав, що підтримує Україну, але не в матеріальному вигляді. Для Америки, яка проголосувала за Трампа, нагальнішими є питання внутрішньої складової та зовнішньої загрози (міграція). Ця адміністрація не буде такою легкою в переконанні, проте все може будь-якої миті змінитися із правильної подачі.

 

Республіканець та член Палати представників Конгресу США Майк Волтц у Нью-Йорку, США, 16 травня 2024 року. Фото: AP/Ted Shaffrey

Для Байдена важливо піти з гарним обличчям

Чи варто очікувати на візит поки чинного держсекретаря США Ентоні Блінкена в Україну?

Не знаю чи такі візити будуть заплановані з нашої сторони, але цілком імовірно, що Блінкен приїде до Києва. Він часто це робить – для цього немає жодних перепон. У європейському вимірі Блінкен може провести зустріч із новим головою НАТО Рютте. Це дуже важливо прокомунікувати передачу влади і допомоги Україні. Республіканці хоч і не є антинатівськими, вони прагнуть більшого внеску від інших країн в загальну скарбницю  альянсу. Можливо, Блінкен зустрінеться із прем’єр-міністром Британії та президентом Франції, які мають на меті переконати США надати більше допомоги Україні. Можливо буде зустріч у форматі "Рамштайн", оскільки каденція Байдена завершується і для нього важливо піти з гарним обличчям.

КОНТЕКСТ

Марко Рубіо обраний до Сенату США з 2011 року. За даними американських ЗМІ, Дональд Трамп розглядав його кандидатуру як свого віцепрезидента, але в підсумку обрав сенатора від штату Огайо Джеймса Ді Венса. У питанні війни Росії проти України Рубіо виступає за переговори, на його думку, це дозволить завершити війну. У квітні нинішнього року він був серед 15 сенаторів-республіканців, які проголосували проти виділення Україні, Ізраїлю та Тайваню військової допомоги на суму 95 мільярдів доларів, але в результаті пакет законопроєктів ухвалили обидві палати Конгресу, і його підписав поки чинний президент США Джо Байден. 

Конгресмен Майк Волтц – полковник Національної гвардії у відставці, був радником Трампа із питань національної безпеки. Волтц служив в армії США понад 24 роки. Виконував бойові завдання в Афганістані, на Близькому Сході та в Африці. З 2018 року обраний до Палати представників США. Волтц дотримується жорсткої позиції щодо Китаю. Раніше він виступав ініціатором закону, який намагався зменшити залежність США від корисних копалин із Китаю. Він сказав, що Сполучені Штати повинні допомогти підтримати Україну, водночас виступаючи за більший нагляд за грошима, які надають Києву.

Обраний президент США Дональд Трамп визначився також із кандидатурою на посаду наступного міністра оборони. Ним стане ветеран американської армії та ведучий телеканалу Fox News Піт Гегсет. Гегсет навчався в Принстонському і Гарвардському університетах. Крім того, він восьмий рік працює ведучим на телеканалі Fox News. Гегсет також є автором кількох книг і очолював дві організації із захисту прав ветеранів. 

Американські бізнесмени Ілон Маск та Вівек Рамасвамі очолять Департамент ефективності уряду (Department of Government Efficiency, DOGE) при новій адміністрації Трампа. DOGE  посилання на назву криптовалюти Dogecoin, яку просуває Ілон Маск.

 

Останні новини
Хто стає головним споживачем української агропродукції?
Хто стає головним споживачем української агропродукції?
Достукатися до байдужих: Інна Іщенко та Moisei випустили трек "Колискова"
Достукатися до байдужих: Інна Іщенко та Moisei випустили трек "Колискова"
"МСЕК існують": куди звертатися для отримання статусу особи з інвалідністю в час реформи? Коментує експертка
"МСЕК існують": куди звертатися для отримання статусу особи з інвалідністю в час реформи? Коментує експертка
Відчуття повсюдної смерті: Renie Cares презентували сингл "Дамоклів меч"
Відчуття повсюдної смерті: Renie Cares презентували сингл "Дамоклів меч"
"Рамштайн" без США та Євросоюз без Орбана – Дикий про допомогу західних партнерів у 2025 році
"Рамштайн" без США та Євросоюз без Орбана – Дикий про допомогу західних партнерів у 2025 році
Новини по темі
"Рамштайн" без США та Євросоюз без Орбана – Дикий про допомогу західних партнерів у 2025 році
Будівництво атомних енергоблоків не на часі. Потрібно зосередитися на децентралізованій генерації – Дяченко
Якщо немає сильних морозів, будинок тримається 2-3 доби — Сергієнко
Інтерес Заходу до відновлення польотів в Україні є, але все залежить від війни — Шевченко
"Змінювалися держави, створювалися і руйнувалися імперії, а Українське Радіо залишалося", — Денис Шмигаль