НАТО нарешті показує себе гравцем у Балтійському морі – Брайлян про місію "Балтійський вартовий"

НАТО нарешті показує себе гравцем у Балтійському морі – Брайлян про місію "Балтійський вартовий"

НАТО нарешті показує себе гравцем у Балтійському морі, який готовий захищати свої територіальні води. Таку думку висловив кандидат історичних наук, аналітик "Детектор медіа", доцент Київського авіаційного інституту Єгор Брайлян, коментуючи запуск Альянсом моніторингової місії Baltic Sentry (Балтійський вартовий). В етері Українського Радіо експерт нагадав, що відсутність у НАТО Чорноморської стратегії "дозволило Росії за минулі 10 років перетворити Чорне море на своє внутрішнє військове озеро". Відповідно, після кількох  випадків пошкодження підводних кабелів у Балтійському морі, рішення Альянсу посилити його патрулювання, зокрема з залученням авіації і морських дронів, є цілком логічним. До того ж "регіональна безпека в Балтійському морі безпосередньо пов'язана з Арктикою", де лише розгортається геополітичне протистояння, зауважує Брайлян. І додає: "Будемо сподіватися, що надалі Північноатлантичний Альянс буде себе проявляти виключно з проактивною позицією".

0:00 0:00
10
1x

Кораблі ВМС Естонії в Балтійському морі. Січень 2025 року. Фото: AP/Hendrik Osula

У 2024 році було 2 випадки пошкодження підводних кабелів у Балтійському морі 

14 січня НАТО оголосила про запуск у Балтійському морі моніторингової місії Baltic Sentry (Балтійський вартовий). Що спричинило таку реакцію Альянсу? Які останні інциденти трапилися на Балтиці?

Інциденти на Балтиці трапилися ще у 2023 році. Тоді китайські судна йшли Балтійським морем і пошкодили інтернет-кабелі. Тоді Швеція розпочала розслідування щодо цього, однак китайська сторона не допустила до себе представників Швеції для нормального розслідування. У 2024 році було 2 випадки пошкодження підводних кабелів, зокрема одного кабелю між Естонією та Фінляндією, а також одного кабелю біля Швеції. Захист критичної інфраструктури для НАТО завжди був важливою темою і в кінці 24-го року тривали серйозні дискусії між балтійськими і скандинавськими країнами, країнами Північної Європи, що далі робити. Тому що для цих країн і для НАТО в цілому було зрозуміло, що за цим стояла Російська Федерація. Плюс, не варто забувати, що Росія в минулі 10-20 років посилювала свою присутність у Балтійському морі. Можемо, зокрема, пригадати будівництво російсько-німецького газогону "Північний потік-1" і "Північний потік-2". Якраз Росія і "Газпром" вкладав великі гроші в будівництво цих газогонів, в тому числі з розвідувальною метою, щоб мати можливість дивитися, яка військова присутність країн НАТО в Балтійському морі, зокрема Данії і Німеччини. Швеція та Фінляндія тоді ще не були в НАТО. Відповідно, зі вступом їх у НАТО, за 23-24-й рік посилилася і стала краща координація їхніх дій. 

Наскільки критичною є ця інфраструктура? Яку функцію виконують ці кабелі і до чого може призвести їх пошкодження? 

Воно може призвести до проблем і перебоїв із інтернетом. Доступ до інтернету є однією з важливих функцій нашого життя. Також це пов'язано із кібербезпекою. Тому ці випадки надважливі для розуміння загроз взагалі в Балтійському регіоні.

Російський "тіньовий флот" є одним із інструментів гібридного впливу

А зараз є розуміння, в який спосіб було пошкоджено цю інфраструктуру? Росія це робить за допомогою в тому числі свого "тіньового" нафтового флоту?  

"Тіньовий флот" є однією з частин, одним із інструментів гібридного впливу. Росія використовує кораблі під прапорами інших країн Латинської Америки чи Африки, знаходячи лазівки у санкціях, щоб торгувати нафтою з третіми країнами. У грудні 24-го року на зустрічі лідерів Об'єднаних експедиційних сил (JEF) – це безпекове об'єднання 10-ти країн під керівництвом Великої Британії, був саміт у Естонії і там було погоджено, що 10 країн будуть разом перевіряти документи у суден російського "тіньового флоту" на майже всій території – від Ла-Маншу до Фінської затоки. І це було важливим прологом до рішення НАТО в січні цього року, що без моніторингу того, що може зробити російський "тіньовий флот", нічого не буде в плані протидії цим загрозам. Тобто офіційні представники НАТО розділяють, що окремо є питання російського "тіньового флоту", який теж є загрозою, і окремо – це власне пошкодження цих кабелів. Я, наприклад, бачив статтю в The Guardian про те, що деякі представники розвідок країн НАТО кажуть, що це сталося нібито випадково, що за цим, можливо, не стоїть Росія. Деякі військові країни НАТО так само не називали відкрито Росію, що вона нібито зробила це. Але основна проблема залишається у відкритості Росії і Китаю щодо розслідування цих інцидентів. 

Чи існують міжнародні документи чи якісь правові підстави для того, щоби зупиняти будь-які підозрілі судна і щось далі з ними робити? Ми знаємо про Конвенцію Монтре, яка блокує прохід військових кораблів у Чорне море, коли в регіоні конфлікт. У Балтійському морі щось подібне є чи це міжнародне право ще треба створювати? 

Я думаю, що це міжнародне право, яке тільки треба створювати. Я хотів би нагадати приклад з "Північного потоку". Коли Росія прокладала ці труби по дну Балтійського моря, вона запитувала дозвіл у Фінляндії, в Швеції, в Данії. Данія була по суті останньою країною, яка до останнього моменту блокувала і затримувала це будівництво. Там питання полягало в екологічних факторах, чи буде це шкодити довкіллю чи ні. Ці документи там були прийняті ще 40 років тому. І зараз стоїть питання щодо того, щоб оновити це законодавство і щоб в законодавстві було прописано, яким чином країни НАТО діють на національному рівні і на рівні НАТО у випадку цих загроз. 

Єгор Брайлян. Фото: facebook/yehor.brailian

"НАТО потрібно мати системну стратегію і щодо Балтійського моря, і щодо Арктичного регіону"

Що можна очікувати від діяльності цієї місії? Наскільки вона спроможна завадити і перешкодити зловмисним планам Росії? 

Я думаю, що це важливо. Хочу зазначити, що ця місія включатиме в себе залучення як кораблів, так і авіації. Зокрема, буде залучено нідерландські винищувачі п'ятого покоління F-35A. Плюс буде залучено морські дрони до патрулювання території Балтійського моря. І це показує, що НАТО готове мати проактивний підхід, що НАТО нарешті показує себе як гравець у Балтійському морі і що вони готові захищати ці територіальні води. А для цього треба проводити моніторинг і патрулювання. Місія "Балтійський вартовий" також покращує обмін інформацією між країнами Північної Європи і це теж важливий компонент. 

Плюс не варто забувати, що регіональна безпека в Балтійському морі безпосередньо пов'язана з Арктикою. Арктика зараз стає важливою геополітичною темою, бо це торговельні маршрути. Російська Федерація тривалий час була там майже основним геополітичним і безпековим гравцем. Китай так само використовує російський доступ до Арктики у своїх геополітичних цілях. Тому НАТО потрібно мати системну стратегію і щодо Балтійського моря, і щодо Арктичного регіону, тому що це ті частини планети Земля, де лише розгортається геополітичне протистояння. І в будь-якому разі Росія буде далі проводити різноманітні гібридні операції. А для того, щоб показати Росії, що ці територіальні води і ці території є сферою відповідальності НАТО, треба мати більшу військову присутність. Я думаю, що це важлива віха у розвитку НАТО і будемо сподіватися, що надалі Північноатлантичний Альянс буде себе проявляти виключно з проактивною позицією. Тому що в минулі роки, і ми це, наприклад, знаємо по Чорноморському регіону, коли НАТО не мало і досі немає Чорноморської стратегії, хоча 3-и із 6-ти країн регіону в НАТО, це дозволило Росії за минулі 10 років перетворити Чорне море на своє внутрішнє військове озеро. 

Фінляндія і Швеція нещодавно увійшли до НАТО і це суттєво затиснуло Росію в цьому регіоні. Москва тоді публічно не реагувала практично на їхній вступ до Альянсу. Але зараз вочевидь росіяни будуть прагнути якимось чином зміцнювати там свою позицію. Знаємо, що вони відновили Ленінградський воєнний округ. До яких ще дій Росія вдається в Балтійському регіоні? 

Так, і вони не приховують, що в них є в планах захопити Фінляндію. Я неодноразово зустрічав у різних російських Telegram-каналах, де росіяни відверто кажуть: "А давайте ми зараз захопимо Фінляндію…". Тому нам треба так само долучатися своєю експертизою до наших північноєвропейських друзів для протидії Росії.  

Останні новини
Реальний ефект від санкцій проти російських нафтових компаній очікується в кінці лютого-початку березня – Вовк
Реальний ефект від санкцій проти російських нафтових компаній очікується в кінці лютого-початку березня – Вовк
Промінь рекомендує: Schmalgauzen з треком "забери"
Промінь рекомендує: Schmalgauzen з треком "забери"
"Рада Європи — це дуже сильна база для створення міжнародного суду" — Марк Елліс про Спеціальний Трибунал для Росії
"Рада Європи — це дуже сильна база для створення міжнародного суду" — Марк Елліс про Спеціальний Трибунал для Росії
Хліб і надалі дорожчатиме ― Лариса Гук
Хліб і надалі дорожчатиме ― Лариса Гук
Ira Luzina: Ми постійно почуваємося так, ніби не вписуємось у якийсь тренд
Ira Luzina: Ми постійно почуваємося так, ніби не вписуємось у якийсь тренд
Новини по темі
Реальний ефект від санкцій проти російських нафтових компаній очікується в кінці лютого-початку березня – Вовк
"Рада Європи — це дуже сильна база для створення міжнародного суду" — Марк Елліс про Спеціальний Трибунал для Росії
Ira Luzina: Ми постійно почуваємося так, ніби не вписуємось у якийсь тренд
Для розслідування вбивств на Майдані залишилося 4 роки — адвокатка Михалевич
"Добре, що нас ніхто не плутає з росіянами". Трегуб про форум у Давосі