Не варто применшувати значення імітаційних шахедів — Гончар

Не варто применшувати значення імітаційних шахедів — Гончар

Росіяни змінили тактику, і тепер ворожі ударні дрони летять нижче, аби більше напружити українську систему ППО. Це пов'язано з тим, що чим нижче висота, тим складніше засобам виявляти об'єкти. Втім нині напрацьовуються нові засоби щодо ураження шахедів, зокрема на низьких висотах, зазначив в ефірі Українського Радіо голова ГО "Аеророзвідка" Ярослав Гончар. Водночас він наголошує, що "не варто применшувати значення імітаційних шахедів". За його словами, удари росіян — це завжди комплексні операції, а тому просто, щоб відвертати увагу ворог їх не запускає. Після відволікання відбувається наступний етап — або напад іншими засобами ураження, або відтягнення українських ресурсів від напрямків, які можуть стати ціллю для удару. 

 

0:00 0:00
10
1x

Ілюстративне: GETTY IMAGES

"Не варто применшувати значення імітаційних шахедів"

Щодо шахедів, якими майже щоночі ворог атакує Україну. Є безпілотники, які з ударною частиною, є ті, які імітують, і часто ми бачимо повідомлення про те, що це, скажімо, іншого типу шахед. Яким чином вони керуються, як вони взагалі виконують своє завдання, як їх вороги, спрямовують, куди вони летять, чому часто буває, що вони летять, здається, якоюсь незрозумілою траєкторією, чи в них ця траєкторія задана? Розкажіть більше про це.

Зазвичай шахеди використовуються в автоматичному режимі, тобто місія запрограмована, і по заздалегідь заданому маршруту вони пролітають, незалежно від того, яке цільове навантаження мають, чи то ударний безпілотник, чи фальшива ціль-обманка. Проте були випадки, коли фіксували наявність засобів, які дають можливість здійснювати управління під час місії. Але це швидше були виключення. Переважно ці дрони виконують місії в автономному режимі.

А якою є роль імітаційних зразків, окрім відволікання ППО? Наскільки вони є загрозливими?

Відволікання ППО – це серйозна загроза. І це не слід применшувати, тому що це шалений ресурс, який необхідно залучати, і на війні ресурсу завжди не вистачає. А якщо постійно провокувати, то це призводить до того, що ресурс розпорошується, тому я б не применшував їхнє значення.

Крім того, це завжди комплексні операції і просто, щоб відвертати увагу ворог їх не запускає. Після відволікання відбувається наступний етап, і це може проявлятися або в нападі іншими засобами ураження, або в тому, щоб відтягувати наші ресурси від напрямків, які ворог для себе запланував, щоб здійснити свої дії.

Напрацьовуються нові засоби щодо ураження шахедів

11 січня офіцер Збройних сил, радіоінженер і спеціаліст з аеророзвідки Юрій Касьянов написав у себе у Фейсбуці, що моніторингові канали повідомляють про російські шахеди, які літали над Україною і Києвом, зокрема, дуже низько, тому не засікалися радарами, наші засоби ППО, мобільні групи не знали, де вони летять, де на них очікувати, де їх збивати. І він називає це наступним етапом розвитку дронів. Чим тут можна протидіяти?

Вмілим застосуванням своїх засобів протидії. Наразі українська сторона досить якісно опанувала протидію російським безпілотникам, що ведуть розвідку і спостереження. І зараз активно працюють над тим, щоб здійснювати таку ж саму протидію і щодо ударних безпілотників, шахедів, які відрізняються тим, що у них більша швидкість і це сам по собі більший засіб. І засоби ураження, FPV, які успішно застосовуються проти російських розвідників, не такі ефективні, щодо шахедів. Але робота в цьому напрямку активно ведеться, і я знаю про те, що певні успіхи вже досягаються. А секрет буде той самий — це грамотне застосування ресурсів, а також пошук і застосування відповідних технологічних рішень.

"Ворожі ударні дрони летять нижче, аби більше напружити українську систему ППО"

Низька висота — це просто зміна тактики. Шахеду просто задали низьку висоту. Ризики для такого застосування полягають в тому, що для того, щоб дуже низько застосовувати дрони, треба дуже добре розуміти рельєф місцевості, тому що помилка на низьких висотах може загрожувати тим, що безпілотник просто втараниться в якийсь штучний об'єкт, наприклад, висотний будинок. Якщо не знати про те, що він стоїть в даному місці і літати дуже низько, то є ризик з ним зіткнутися. Тому тут нічого надзвичайного немає.

А чому вони це роблять? Звісно, для того, щоб ще більш напружити нашу систему ППО. Тому що чим нижче висота, тим складніше засобам радіопеленгу виявляти об'єкти. І на більших висотах ми маємо можливість бачити ворожі повітряні об'єкти з дальніх відстаней. Чим нижче вони летять, тим з коротшої відстані ми їх можемо бачити, відповідно, зменшується час реакції на те, щоб застосувати засіб протидії. І зміна цієї тактики призводить до того, що ми ще більше і дужче мусимо напружувати нашу систему ППО. Умовно, якщо раніше ти бачив об'єкт за 10 кілометрів, то в тебе було 10 хвилин на те, щоб зреагувати, підібрати позицію, підготувати зброю. Коли ти його бачиш вже за 5 хвилин, то часу вдвічі менше. І в такій ситуації вже не вистачає часу на переміщення, щоб обрати більш вигідну позицію.


Ярослав Гончар. Фото: facebook.com/aerorozvidka

Протистояння безпілотників і РЕБ було, є і буде

Наскільки у нас дієві РЕБ-системи для того, щоб відводити шахеди від густонаселених пунктів і таким чином знешкоджувати їх на нейтральній і безпечній для людей території?

Це протистояння безпілотників і РЕБ. От скільки триває російсько-українська війна, скільки триває це протистояння. Тому сьогодні це може бути дієве, а завтра там змінюється прошивка, застосовується нова технологія і дієвість змінюється. І це постійне протиборство, яке було, є і далі буде відбуватися між безпілотниками і РЕБ. Були періоди, коли можна було, прибравши навігацію, "придушивши" навігаційні сигнали в певній зоні, протидіяти безпілотникам, тому що вони були дуже залежні від цього. Потім прийшов час і безпілотники навчилися орієнтуватися в просторі без сигналів GPS-навігації. Тому протиборство є.

FPV-дрони на оптоволокні розвиваються, їм знайдуть застосування на полі бою

Експерт з радіотехнології на позивний "Флеш", повідомляв новину про те, що майже десяток українських виробників довели на практиці працездатність своїх дронів на оптоволокні. Він з перспективою каже, що якщо все буде гаразд, особливо щодо держзамовлення, то такі в нас будуть дрони теж. А зараз є інформація про новий FPV-дрон на оптоволокні "Громила-10", який застосували розвідники ударної групи "Харон-14" окремої механізованої бригади Збройних сил України. Вам щось відомо про цей дрон і про такі, можливо, подібні?

Про цей конкретно ні, але про подібні так. Є проєкти, які в цьому напрямку розвиваються. І певну свою нішу вони займуть. Це модернізація. Така технологія вже існувала давно, а тепер буде більш вдосконалений до умов сьогодення засіб, який керується за оптоволоконною ниткою. Він має як переваги, так і недоліки. І в руках у навченого екіпажа під керівництвом досвідченого командира він знайде своє застосування на полі бою.

"Галузь роботизованих технологій — це гарантія для всієї нації, що Україна буде далі чинити спротив"

Якщо говорити про удари дронами вглиб, зокрема, території ворога, в нас вони не так часто літають, як шахеди на території України, але, здається, ефективніше відбуваються. Ви погоджуєтеся з цим?

Нам хочеться в це вірити і, так, я буду підтверджувати, що, звичайно, наші удари більш ефективні, ніж удари ворога.

Вони триватимуть далі? В нас є засоби та можливості для цього?

У нас немає вибору. Галузь роботизованих технологій — це те єдине, що ми робимо самостійно і де наша залежність хоч і присутня в компонентах для виробництва, але це не така ситуація, як з іншими видами озброєнь, коли ми повністю залежні від того, чи буде поставка, чи не буде. Тому спираючись на це, я можу стверджувати, що це певна гарантія для всієї нації, що ми будемо далі чинити спротив, бо це те, що ми можемо робити самі і застосовувати самі, і не потребуємо нічиїх дозволів, і все в наших руках. Наскільки якісно наші інженери зроблять, наскільки якісно наші військовослужбовці застосують, від того буде залежати надалі наша оборона.

Останні новини
"Це людина візіонер, яка рухала кінематограф" – Десятерик про Девіда Лінча
"Це людина візіонер, яка рухала кінематограф" – Десятерик про Девіда Лінча
Військовослужбовець може оскаржити незаконний наказ у місячний термін – адвокатка
Військовослужбовець може оскаржити незаконний наказ у місячний термін – адвокатка
Через нескасовані "поправки Лозового" Україна може навесні не отримати транш фіндопомоги від МВФ – Щербан
Через нескасовані "поправки Лозового" Україна може навесні не отримати транш фіндопомоги від МВФ – Щербан
Промінь рекомендує: MamaRika з треком "КОЛИШНЯ"
Промінь рекомендує: MamaRika з треком "КОЛИШНЯ"
"Практично всі АЗС працюють із одного резервуара" – експерти про ціни і якість пального в Україні
"Практично всі АЗС працюють із одного резервуара" – експерти про ціни і якість пального в Україні
Новини по темі
"Практично всі АЗС працюють із одного резервуара" – експерти про ціни і якість пального в Україні
Велика Британія найстійкіша до зламів Росією політичних систем. Підтримка Україні триватиме – Олещук
"Це тільки початок, далі буде більше" – Гончар про удари по російській нафтопереробці
Промінь рекомендує: Арсен Мірзоян із треком "Позивні"
"Путін розуміє тільки силу і цю силу треба проявляти" – Ігор Романенко